hero
Tóth Barbara
Becsült olvasási idő: 2 perc
4 tipp, hogy több időd legyen olvasni

 Manapság egyre kevesebbet vesznek könyvet az emberek a kezükbe, az olvasással töltött időt ugyanis felváltotta a közösségi média használata és a Netflix nézése. Hányszor halljuk azt a mondatot, hogy bárcsak lenne időm olvasni? Pedig a helyzet az – bármekkora klisé is –, hogy tényleg arra van időnk, amire szeretnénk. Ugyanakkor, az olvasás mára egy olyan tevékenységgé vált, melyre tudatosan szükséges időt szánnunk, különben teljesen kikopik a mindennapjainkból. Íme néhány tipp, hogyan tölthetünk több időt olvasással.

Az olvasásnak köztudottan rengeteg jótékony hatása van, mégis a mai fiatalok, de még a felnőttek is, egyre kevesebbet olvasnak. Már kisgyermekkortól kezdve nagyon fontos szerepe van a történeteknek az életünkben, ugyanakkor a filmnézés és a könyvolvasás nem ugyanaz. Utóbbi fejleszti a képzelőerőt, és segít egy dologra összpontosítani, olvasás közben ugyanis nem lehet a telefonunkat nyomkodni, míg sorozat- vagy filmnézés közben a legtöbben a közösségi média oldalakat pörgetik, mert annyira nem köti le a figyelmüket, amit néznek. Az olvasás tehát visszaránt a jelenbe, és a pszichés jóllétünket is növeli. Összeszedtünk néhány tippet, ha te is szeretnél többet olvasni, de nincs rá elég időd. 

1. Tervezd el előre!

Ha szeretnénk többet olvasni, de nincs rá elég időnk, érdemes lehet beírni a naptárunkba a fontos találkozók és teendők mellé, így nagyobb valószínűséggel fogunk rá időt szakítani. Tervezzük el, hogy pontosan mikor szeretnénk olvasni, például szánhatunk rá pár percet a reggeli kávé ivása mellett, esetleg napközben, ha van egy kis szünetünk, vagy este zárhatjuk könyvvel a napot. Mindegy mikor olvasol, a lényeg, hogy megtaláld azt az idősávot, mely számodra a legmegfelelőbb.

2. Olvass másokkal!

Ki ne hallott volna a Nincs időm olvasni kihívásról? Ez a kezdeményezés pont azoknak szól, akik szeretnek olvasni, de sosem találnak rá időt. A lényege, hogy havonta egy közös könyvet olvasnak el a tagok, majd minden hónap végén van egy online kibeszélő, melyet Szabados Ági, a kihívás kitalálója tart. Mára már több mint 60.000 tagja van a klubnak, melyhez bárki csatlakozhat. Azért is rendkívül jó ez a csoport, mert a tagok mellett a kibeszélő is motiválja az olvasókat, hogy haladjanak a könyvvel.

Ha van a környezetedben más olvasni szerető ember, érdemes lehet összebeszélnetek, hogy ugyanazt a könyvet olvassátok el, majd egy kávé vagy tea mellett beszéljétek meg az olvasásélményeiteket. Sokkal többet tud adni egy könyv, ha utána van is kivel megtárgyalni. Ha többen vagytok, még jobb, hiszen mindenki máshogy olvas, mást képzel bele egy történetbe, így több nézőponttal is megismerkedhetsz. 

3. Ne erőltesd!

Előfordulhat, hogy egy olyan könyvet olvasol, mely tulajdonképpen nem is tetszik, mégsem akarod félbehagyni. Pedig hidd el, jobban tennéd, ha félreraknád. Ilyenkor ugyanis az olvasás inkább szenvedéssé válik, mint kellemes időtöltéssé, és könnyen olvasói válságba kerülhetsz. Találj ki magadnak egy szabályt, hogy hány oldalt olvasol el egy könyvből, és ha úgy érzed, nem neked szól, akkor nyugodtan hagyd félbe. Ki tudja, talán pár év múlva, ha újra elolvasod, a kedvenc könyved lesz.

4. Nem a mennyiség számít!

Ha olvasásról van szó, sokan dicsekednek azzal, hogy hány könyvet olvastak már el eddig az évben, vagy eddig életükben. Azonban közel sem az elolvasott könyvek száma számít, hanem hogy vannak olyan történetek, melyek képesek beszippantani az olvasókat, és egy kis időre elfeledtetni velük a külvilág problémáit. Próbáld meg elengedni a külső nyomást, hogy gyorsabban kéne haladnod a könyvekkel, és olvass a te tempódban, ahogy jól esik!