hero
hrpwr.hu |

Forrás:

Store Insider
Becsült olvasási idő: 2 perc
A Széchenyi István Egyetemen képezték ki az ország első ESG szakértőit

Az országban elsőként a győri Széchenyi István Egyetemen indult „ESG – környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szakértő” mesterszak tavaly februárban. 

Az első mesterszakosok

Nemrég tették le záróvizsgájukat a Széchenyi István Egyetem első „ESG – környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szakértő” mesterszak végzősei, akik a munkaerőpiacon egyre keresettebb, értékes tudás birtokába jutottak.

A Széchenyi István Egyetem egy éve országosan elsőként indította el a fenntarthatóságot szolgáló ESG – környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szakértő mesterképzését. A két féléves szak egy új európai uniós szabályozás hatályba lépése miatt vált igencsak aktuálissá a gazdasági szférában. Az ESG szabályrendszerének lényege, hogy mérhetővé teszi a vállalatok fenntarthatósági tevékenységét, jelentéstételi kötelezettséggel és meghatározott indikátorkörrel.

Ezek között szerepelnek környezeti, társadalmi és vállalatirányítási teljesítményre vonatkozó eredmények, s ezeket az adatokat az ESG-tanúsító ellenőrzi és teszi hivatalossá. A szakon végzők olyan elemző szemléletű szakemberekké válnak, akik azonosítani és értelmezni tudják a nagyszámú adatot, képesek hosszú távú ESG-stratégia kialakítására, valamint a cégek fenntarthatósági teljesítményét javító intézkedések megvalósítására.

„A napokban tizenketten tettek sikeres záróvizsgát. Örülünk, hogy ők nagyon értékes, összetartó közösséget alkottak. Emiatt is szeretnénk megőrizni a velük való kapcsolatot, és a jövőben is számítunk szakértelmükre”– fogalmazott dr. Torma András, a Széchenyi-egyetem Alkalmazott Fenntarthatóság Tanszékének vezetője. Hozzátette, hallgatók és oktatók kölcsönösen sokat tanultak egymástól, az új diszciplína változásait, az új szabályozásokat folyamatosan beépítették a tanmenetbe.

„Időközben extraként a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) akkreditációját is megszerezte a képzés: ez lehetővé teszi, hogy a tudásanyagot részismereti képzésként is átadjuk, amely szakmai gyakorlattal kiegészítve tanácsadói képesítést is nyújt” 

– hangsúlyozta.

Külföldi partnerek is támogatták a képzést

A tanszékvezető elmondta, a mesterszak magas színvonalához az egyetemi oktatók mellett számos külső partner járul hozzá. Az Audi Hungaria a kezdetektől segíti a kurzust, és mellettük több piaci szereplő csatlakozott a kezdeményezéshez. A korábbiak mellett új együttműködőként jelent meg az MGFÜ, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, a Magyar Ügyvédi Kamara és a KAVOSZ is.

Kiemelte, a 2025-ös az első év, amikor a vállalatok egy részének már kötelezettségként jelenik meg az ESG-jelentés elkészítése, és ez a kör fokozatosan bővülni fog, vagyis e terület szakértőire egyre nagyobb szükség lesz. Nem csoda, hogy a második, tavaly szeptemberben indult évfolyam létszáma a nyolcvanat is meghaladja, a képzést idén februárban elkezdők száma pedig száz feletti lesz.

A tapasztalat azt mutatja, hogy a mesterszakot választók egy része a vállalati szférából érkezik azért, hogy cége maradéktalanul megfeleljen az új előírásoknak. Egyre többen vannak azok is, akik korábban nem ezzel foglalkoztak, de látják a piaci igényt, és ezért orientálódnak az ESG felé.

Czipf Henriett, egy győri nagyvállalat személyügyi területének ESG-koordinátora és személyzeti kiválasztásért felelős vezetője azért végezte el a képzést, hogy mindennapi munkájához szilárd elméleti hátteret szerezzen. 

„Merőben új, szerteágazó területről van szó, amelynek jelenleg is folyamatban van a szabályozása” 

– fogalmazott a szakember.

Hozzátette, dolgozó emberként kevés szabadidővel rendelkezik, ezért vonzónak találta, hogy a naprakész ismereteket biztosító mesterképzés egy év alatt elvégezhető. Mint mondta, sokat segített neki közgazdász képzettsége, amely kellő alapot adott a sikeres teljesítéshez. Kiemelte, a kurzus beváltotta a hozzá fűzött reményeit, hiszen a tanultakat rögtön hasznosítani tudta munkájában. 

Bár csak néhány napja záróvizsgázott, de már be is adta jelentkezését az egyetem ESG-tanácsadó képzésére. Czipf Henriett ugyanis úgy látja, aki naprakész akar maradni az ESG-terület még alakuló rendszerében, annak folyamatosan képeznie kell magát