A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) március 20-22. között rendezte meg rendszeresen visszatérő állásbörzéjét; a COVID-korlátozások miatt 2020 tavaszán elmaradt, 2020 őszén és 2021 tavaszán pedig online megtartott esemény rengeteg résztvevőt vonzott: közel húszezren látogattak el a Műegyetem rakparti kampuszra.
Poros molinók helyett izgalmas, ökotudatos imázs
A szervezők jó érzékkel két részre osztották az állásbörzét: a „K” épületben az olyan „hagyományos szektorok” képviselői kaptak helyet, amelyek – mint az ALDI Magyarország, az Audi Hungaria, a Bosch Csoport, az Egis Gyógyszergyár Zrt. és más országosan meghatározó nagy-, illetve multivállalatok – kis- és nagykereskedelemen, élelmiszeriparban, autógyártásan, gyógyszeriparban, elektronikában, szállítmányozásban utaznak, míg a „Q” épületben kimondottan az IT-ipar képviselői állíthatták fel a standjaikat.
Általánosságban elmondható, hogy a kiállítók nagyrésze – meghallván az idők szavát – igyekezett a megszokottnál érdekesebb, figyelemfelkeltőbb módon megszólítani a látogatókat. A cégek a viseltes molinók, ócska szóróajándékok, unalmas és tartalmatlan standattrakciók helyett szakmai beszélgetésekkel, online játékokkal és az ökotudatosság fontosságát hangsúlyozó újrahasznosított ajándéktárgyakkal kedveskedtek a látogatóknak. És ami még fontosabb: őszinte és személyes beszélgetésekkel, pontos, naprakész információkkal – olyan támogatással, amelyre egy álláskeresőnek valóban szüksége lehet.
Sok volt a kiállító, így nagyon jól megmutatja magát, hogy a látványos, egyedi megjelenés marad meg igazán az emlékünkben: ilyen volt pl. az ITSH (Deutsche Telekom IT) standja, amely aktivitásában volt kiemelkedő, vagy a Tesco Technology, akik inverz graffitikkel szórták tele a BME-re vezető utakat, hogy felhívják a figyelmet a börzén való jelenlétükre.
Toborzás és employer branding: egyre inkább a munkavállaló diktál
A BME börzéjén egyértelművé vált: ahogy annyi más vállalati szegmensben, úgy a toborzás, a HR és az employer branding területén is meghatározó, úttörő szerepet játszik az IT-szektor. Mivel az informatikai cégek folyamatos munkaerőhiánnyal küzdenek, kénytelenek komoly hangsúlyt fektetni arra, hogy különböző szolgáltatásokkal, juttatásokkal, valóban versenyképes fizetésekkel, komfortos munkakörnyezettel, home office-lehetőséggel és egyéb extrákkal csábítsák magukhoz a képzett és képességes szakembereket, fejlesztőket.
Az általuk diktált trendek szerencsére más iparágakban is egyre inkább éreztetik a hatásukat: mind több munkáltató ismeri fel, hogy a jelen gazdasági és munkaerőpiaci körülmények között meg kell küzdenie a munkavállalók kegyeiért – olyan lehetőségeket kell kínálnia nekik, amelyek valóban vonzóvá teszik a potenciális dolgozók szemében.
„Már a 20 ezres látogatószámból is látszik, hogy továbbra is hatalmas az igény a munkáltatók és munkavállalók személyes találkozóira. A tudatosan átgondolt, kreatív jelenlét pedig nagyon meghálálja magát: úgy tudjuk, hogy alig két nap alatt több, mint 900 jelentkezés történt az állásbörze felületén megjelent álláshirdetésekre” – mondta Tóth-Nagy Péter, a Follow The Yellow employer branding ügynökség vezetője.
„Már csak azért is fontos az egyedi, vagy különleges jelenlét, mert amit a „Z” generációról online kommunikációban már jól ismerünk, az ilyen eseményekre is érvényes: nagyon rövid idő alatt kell felkeltenünk a figyelmüket, és ha elsőre nem vesznek észre minket, akkor kis túlzással ugyan, de el is vesztettük őket.”


