hero
Becsült olvasási idő: 1 perc
Egy új kutatás szerint a magánytól tényleg megszakadhat az ember szíve

Egy friss kutatás szerint az elmagányosodás nemcsak mentális, hanem komoly fizikai egészségügyi kockázatokkal is járhat. Az elszigetelt életmód és a magány érzése közvetlenül hozzájárulhat a szívbetegségek, sztrók és cukorbetegség kialakulásához – derül ki brit és kínai tudósok közös tanulmányából, amit a Nature Human Behaviour közölt.

Mi történik a szervezetben, ha egyedül vagyunk?

A kutatók 42 ezer 40 és 69 év közötti felnőtt vérmintáit elemezve vizsgálták a magány és az elszigetelődés hatásait. 

Az eredmények szerint:

  • Az elszigetelődés – vagyis a tartós egyedüllét és rendszertelen szociális kontaktus – jelentős változásokat okoz az agy és a szervezet működésében.
  • A magány érzése, amikor valaki egyedül érzi magát, függetlenül attól, hogy fizikailag egyedül van-e, szintén negatív hatással van a fehérjék működésére.

„A fehérjék jóval nagyobb számban reagálnak az elszigetelt életmódra” – állapították meg a kutatók, akik többek között az ADM (adrenomedullin) nevű fehérje magasabb szintjeit is vizsgálták. Az ADM a stressz-válaszreakciókban és az érzelmek feldolgozásában játszik szerepet, és szoros kapcsolatot mutatott az agy azon területeivel, amelyek a belső állapotok érzékeléséért felelősek.

A kutatásban az ASGR1 nevű fehérjét is azonosították, ami a magas koleszterinszinthez és szívbetegségekhez kapcsolódik, míg más fehérjék az inzulinrezisztenciával és az artériák károsodásával hozhatók összefüggésbe.

„A társadalmi elszigeteltség és a magány nagyban hozzájárulhat számos egészségügyi problémához” 

– hangsúlyozta Barbara Sahakian, a Cambridge-i Egyetem professzora.

A magány globális közegészségügyi probléma

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már felismerte, hogy a társadalmi elszigeteltség és a magány egyre súlyosabb globális közegészségügyi gond. Sahakian szerint az emberi kapcsolatok megőrzése elengedhetetlen az egészségünk megóvása érdekében:

„Egészségünk megőrzéséhez létfontosságú, hogy megtaláljuk az emberi kapcsolatok megőrzésének módját.”

Mi lehet a megoldás?

A kutatók szerint az elszigetelődés és a magány negatív hatásainak visszaszorítása érdekében:

  • Fejlett technológiákat, például mesterséges intelligenciát és proteomikát kell alkalmazni a betegségek megelőzésében és kezelésében.
  • A társas kapcsolatok ápolását az egészséges életmód részévé kell tenni, hiszen a baráti és családi kapcsolatok megerősítése nemcsak a mentális jóllétet javítja, hanem a várható élettartamot is meghosszabbíthatja.

A kutatás világosan rámutat: az emberi kapcsolatok nemcsak a lelkünk, hanem a testünk számára is létfontosságúak.

(via Knowridge)

(Borítókép: Pexels/Inzmam Khan)