Egy szenvedélybetegség, amelyet pozitívan ítél meg a társadalom

Egy szenvedélybetegség, amelyet pozitívan ítél meg a társadalom

A munkaalkoholizmus egy olyan szenvedélybetegség, amelynek társadalmi megítélése pozitív, hiszen kezdeti szakaszában az egyén rendkívül jól teljesít, halad előre a karrierépítésben és a jövedelemszerzésben. Az alábbi cikkében Kovács Tünde andragógus, humánerőforrás-fejlesztő, a www.kovacstunde.blog.hu szerzője a munkaalkoholizmus kiváltó okait, három stádiumát és az azokban tapasztalható tüneteket írta le.

A szenvedélybetegség rabságában

A szenvedélybetegség rabságában

Furcsán viselkedik egy munkatársa, kiszámíthatatlanul változik a hangulata, hullámzik a teljesítménye, elkalandozik a figyelme, netán feltűnően üres vagy éppen fényes a szeme? Gondolt már arra, hogy az illető esetleg szenvedélybeteg is lehet?

Tabu a munkahelyen: amikor a kolléga szenvedélybeteg

Tabu a munkahelyen: amikor a kolléga szenvedélybeteg

Sokan küzdünk a „mindennapi” függőségek valamelyik fajtájával, például kávé- és csokifüggők vagyunk – hogy a sorozat- vagy közösségimédia-függőségről már ne is beszéljünk. De mihez kezdjünk munkáltatóként vagy kollégaként abban az esetben, ha egy munkatárs valamilyen igazán komoly és kóros, az egészségét közvetlenül is károsító (például alkohol- vagy drog)függőség jeleit mutatja? Egyáltalán honnét ismerjük fel ezeket a jeleket? Jó, ha tudjuk: attól, hogy egy munkatársunk valamilyen kóros függőséggel küzd, még lehet magasan funkcionáló és értékes munkaerő.