hero
Becsült olvasási idő: 4 perc
Pozitív visszajelzésből és erkölcsi elismerésből sosem elég: így hat a kommunikáció az elismerésre

A legtöbb vezetőt kiveri a víz a negatív visszajelzés vagy kritika megfogalmazásától, azonban sokszor még ennél is nagyobb fejtörés és tétovázás előz meg egy pozitív megerősítést. 

Hogyan ismerd el és erősítsd meg a kollégád abban, hogy amit csinál, az jó? 

Fontos a konstruktív visszajelzés, de még fontosabb, hogy sokszor az „egyértelműt” is megerősítsük. Pozitív visszajelzésből és erkölcsi elismerésből sosem elég, ezért nem érdemes fukarkodni vele, viszont erőltetni sem érdemes, ha nem jön őszintén, az nem lesz hiteles és nem vezet jóra. 

A hétköznapi erőfeszítések és proaktivitás (f)elismerése és megerősítése különösen fontos, főleg, ha a munkavállaló a céges kultúrával, értékrenddel összhangban cselekszik. 

Ahogyan a negatív visszajelzés, úgy a dicséret is legyen konkrét, a „helyes viselkedés” megerősítése csak így tud működni. 

Az elismerés fő elemei

Tipikusan az alábbi esetek során merülhet fel elismerés:  

  • Célok teljesülésének értékelése: kitűzött célok és célkitűzések előrehaladása, sikerek, fejlesztendő területek.
  • Eredmények és extra hozzájárulás/részvétel: a munkavállalók eredményeinek, egyéni kezdeményezéseinek, extra tevékenységeinek elismerése, ünneplése, pozitív megerősítés.
  • Önreflexió: a munkavállaló saját felismeréseinek értékelése, teljesítménye, kihívásai és eredményei kapcsán.
  • Tanulás és fejlődés: az apró mérföldkövek és a komplex képzési programok zárása is elismerésre méltó.
  • Őszinte, nyílt és kötetlen beszélgetés: az esetleges aggályok, kérdések, javaslatok átbeszélése sosem könnyű, ezért nem csak a szakmailag fontos pillanatokat érdemes értékelni, hanem az emberi erőfeszítéseket is.

Az elismerés haszna

Vezetőként (de csapattagként is) elemi érdeked, hogy a kollégád:

  • Hasznosnak találja saját szerepét és helyét a szervezetben.
  • Megalapozottnak és alaposnak érezze a kapott visszajelzéseket.
  • Teljes figyelmedet és érdeklődésedet élvezze.
  • Képbe kerüljön az elvárásokkal és a tovább fejlődési lehetőségekkel.
  • Magasabb motivációval és elköteleződéssel távozzon.
  • Megfelelő viselkedési mintáit megerősítsd.

Nem dicsérem, mert elbízza magát 

Ha fukarkodsz az elismerő szavakkal és gesztusokkal, akkor a kollégád: 

  • Bizonytalanul és alacsony lelkesedéssel/bevonódással fog működni
  • Fókuszálatlan, tanácstalan lesz.
  • Nem érti a szervezetben betöltött értékét/ szerepét.
  • Nem látja át a szervezeti/csoportos/egyéni célokat.
  • Visszaveted a személyes és szakmai fejlődésében.
  • Mindezekből kifolyólag rosszabb lesz a teljesítménye és ez mind rövid- és hosszú távon is fáj az egész csapatnak és a szervezetnek is.
Kép: Pexels/Ketut Subiyanto

A jó elismerés elősegíti:
 

  • a személyes felelősségvállalást, ugyanis a dolgozók sokkal jobban sajátjukként kezelik a feladataikat, területüket.
  • az önismeretet: a munkatárs hosszú távon jobban rálát a saját teljesítményére. 
  • a kétoldalú párbeszédet: mindenkinek jól esik néha egy-két jó szó: elsőre furcsán hathat, de gondolj bele, milyen érzés lenne pozitív visszajelzést kapni vezetőként? Ahelyett, hogy folyamatosan monitoroznod kellene a kollégád, a folyamatos kommunikációnak köszönhetően pontosan tudni fogod, mitől működtök jól. 
  • a transzparens, bizalmon és kölcsönös támogatáson alapuló szervezeti kultúra/közeg kialakulását.
  • a kitűzött célok, fejlesztendő területek és elvárások pontosabb és jobb megértését.
  • az elért eredmények, fontos pillanatok és sikerek azonosítását és ünneplését. Ez egy óriási win, hiszen az idődön és figyelmeden kívül „nem kerül semmibe”, de a hatása felbecsülhetetlen. 
  • a munkával való elégedettséget és megtartást. Ebben főleg az előző pontnak van nagy szerepe, de a lényeg, hogy ha a kollégád tudatosítja azokat a pozitívumokat, amik felett nap, mint nap elsiklik a figyelme, sokkal elégedettebb lesz a munkájával.
  • Fokozza a motivációt és az elkötelezettséget: ha rendszeresen értékeled és elismered a kollégáid munkáját, erősebb lesz az bevonódásuk és elkötelezettebbek lesznek szerepük iránt. 
  • Támogatja a munkavállaló növekedését és karrier előmenetelét: olyan ez, mint egy jó navigációs rendszer: ha tisztán látjátok, mi a helyes irány és folyamatosan érkezik megerősítés, gyorsabban értek célba. 
  • Segíti a „true north” kijelölését: vezetőként biztosítanod kell, hogy minden csapattag ugyanabba az irányba álljon/haladjon, így könnyebben össze lehet hangolni az egyének céljait az általános szervezeti célkitűzésekkel. 

Elsőre talán nem egyértelmű, de az elismerés egyszerűbbé, sőt, feleslegessé is teheti az elszámoltatást: a rendszeres elismerés arra ösztönzi a kollégáidat, hogy továbbra is nagy tudatossággal és felelősséggel végezzék munkájukat. 

Ha észreveszed és megerősíted az értékes kezdeményezéseket, plusz erőfeszítéseket, azzal arra sarkallod a dolgozókat, hogy a jövőben is kezdeményezők legyenek. 

Képzeld el, hogy nincs több kínos csend, amikor egy extra feladatra keresel önként jelentkezőt. 

A nyílt elismerés egyértelműbbé és tisztábbá teszi a vezetői döntéshozatalt: ha mindenki számára egyértelmű, milyen viselkedések és normák vezetnek elismeréshez, megalapozottabban tudsz dönteni az esetleges előléptetésekről, bérfejlesztésről, erőforrás-és karrier menedzsmentről, de még az utódlástervezésben is könnyebb helyzetben leszel. Márpedig ezeket a szervezeti aktusokat nagyon sokszor konfliktus, irigység, ármánykodás és óriási bizalmi és csoportdinamikai törések övezik. 

Az elismerés megerősíti a kollégáiddal való kapcsolatodat: a rendszeres és jó minőségű értékelések erősítik a vezető-beosztott viszonyt, erősebb munkakapcsolatokhoz és pozitívabb munkakörnyezethez vezetnek. 

Milyen a jó kommunikáció az elismerésben? 

A dicséret az dicséret, ne szerepeljen benne “DE” típusú tagmondat. Ne csak a kiugró teljesítményt ismerd el, hanem a folyamatos fejlődést is, de a visszajelzések alátámasztására mindig legyenek konkrét példáid. Ehhez próbálj meg folyamatosan érdeklődni és információt gyűjteni azoktól a releváns személyektől és területektől (belső és külső egyaránt), akikkel szorosan együtt dolgozik a kollégád.

Kép: Pexels/Ivan Samkov 

A pozitív visszajelzést ér mások előtt megfogalmazni, de próbáld meg felmérni, mi és hogyan esik jól a kollégának. Egy nagyon introvertált embernél fordítva is elsülhet a szituáció. Figyelj a kollégád reakcióira is, sokszor már ebből érezni, ha nem sikerült eltalálni az elismerés (számára) komfortos formáját.

Ne csak az önálló munkavégzésre koncentrálj, gyűjts tapasztalatot arról is, hogyan működik együtt a munkatárs a közös munkafolyamatokban. Ennek egy haladó verziója – feltéve, hogy a csapattagok kommunikációja és visszajelzési kultúrája a helyén van –, ha a többi kollégának is lehetősége van elismerését kifejezni, reflektálni a közös munkára.

És végezetül: 

kérj és fogadj te is visszajelzést, elismerést! 

A kommunikáció mindig akkor működik jól, ha kölcsönös, nincs ez másként a munkahelyi elismerés esetében sem. Az elismerés kultúrájának kialakításában igenis helye és szerepe van az oda-vissza történő méltatásnak, ezért ne féljünk tőle: ha mi jól és természetesen tudjuk kifejezni elismerésünket (is), akkor a csapattagok organikusan hasonlóan fognak működni. 

A szerző szervezetfejlesztési- és kommunikációs szakértő, coach.

(Borítókép: Pexels/Yan Krukau)