Döntött a parlament, megemelik a nyugdíjkorhatárt
A dán parlament döntése értelmében 2040-re 70 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár – ez az intézkedés mindenkit érint, aki 1970. december 31. után született. A változás több lépcsőben valósul meg: 2030-ra 68 évre, 2035-re 69 évre emelik a korhatárt, majd 2040-ben érik el a 70 évet.
A törvényjavaslatot 81 igen és 21 nem szavazattal fogadták el a képviselők. A döntés előtt több tüntetést is tartottak Koppenhágában, amelyeken szakszervezetek is részt vettek.
Jesper Ettrup Rasmussen, az egyik dán szakszervezeti szövetség elnöke úgy fogalmazott: „a nyugdíjkorhatár emelése igazságtalan, az emberek ezzel elveszítik a méltóságteljes időskori élethez való jogukat”.
Dániában 2006 óta a születéskor várható élettartamhoz igazítják a hivatalos nyugdíjkorhatárt, amelyet ötévente felülvizsgálnak. Az új szabályozással az ország az európai mezőny élére kerül a nyugdíjkorhatárt tekintve.
(via BBC)
(Borítókép: Adobe Stock)


