hero
Karkó Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Durva döntés született Dániában: többlépcsőben bevezetnék 70 éves nyugdíjkorhatárt

A dánok tömegesen vonultak utcára, miután a parlament megszavazta a drasztikus törvényt. Aki 1971-ben vagy később született, csak 70 évesen mehet majd nyugdíjba.

Döntött a parlament, megemelik a nyugdíjkorhatárt

A dán parlament döntése értelmében 2040-re 70 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár – ez az intézkedés mindenkit érint, aki 1970. december 31. után született. A változás több lépcsőben valósul meg: 2030-ra 68 évre, 2035-re 69 évre emelik a korhatárt, majd 2040-ben érik el a 70 évet.

A törvényjavaslatot 81 igen és 21 nem szavazattal fogadták el a képviselők. A döntés előtt több tüntetést is tartottak Koppenhágában, amelyeken szakszervezetek is részt vettek.

Jesper Ettrup Rasmussen, az egyik dán szakszervezeti szövetség elnöke úgy fogalmazott: „a nyugdíjkorhatár emelése igazságtalan, az emberek ezzel elveszítik a méltóságteljes időskori élethez való jogukat”.

Dániában 2006 óta a születéskor várható élettartamhoz igazítják a hivatalos nyugdíjkorhatárt, amelyet ötévente felülvizsgálnak. Az új szabályozással az ország az európai mezőny élére kerül a nyugdíjkorhatárt tekintve.

(via BBC)

(Borítókép: Adobe Stock)