hero
Ihász-Novák Dóra, pszichológus, tréner

Rovat:

Vezetés
Becsült olvasási idő: 2 perc
Felejtsd el a szendvics modellt, helyette így adj visszajelzést!

A konstruktív visszajelzés elengedhetetlen eleme a személyes és szakmai fejlődésnek, mivel segítséget nyújt a fejlődés irányának meghatározásában és a teljesítmény javításában. Jó ideig számtalan vezető azt tanulta, hogy a visszajelzéseket érdemes egy jó szendvicshez hasonlítani: adjunk a beszélgetés elején és végén egy-egy pozitív visszajelzést (ezek a kenyerek a szendvicsben) és középre, ahol a hús is elhelyezkedik, tegyük be a fejlesztendő visszajelzésünket. Nos, az a rossz hír, hogy ez a modell igencsak elavult, de a jó hír viszont az, hogy van helyette más, ami sokkal célravezetőbb és hatékonyabb.

Na de miért is nem igazán javasolt szendvics modellben visszajelzést adni? Leginkább azért, mert igencsak átlátszó, az emberek többsége pedig úgy érezheti, hogy csak azért adsz két pozitív visszajelzést, hogy elmondhasd a negatívat. Sokszor erőltetett, mondvacsinált dolgokra érkezik a  pozitív visszajelzés, és így elveszti a súlyát.

Na de akkor miképp adj pozitív és fejlesztendő visszajelzést?

A legjobban az működik, ha nem kerülgeted a forró kását és ha konstruktív visszajelzést szeretnél adni egy adott témában, akkor azt nyílttá teszed és megfelelő formában tálalod a másiknak. Ha pedig szeretnél egy adott projekt vagy teljesítmény kapcsán pozitívumokat és negatívumokat is megemlíteni, akkor ezt már a beszélgetés elején tedd ki az asztalra. Például: „Szeretném, ha a legutóbbi projekt mentén összegeznénk a tapasztalatokat és a tanulságokat. Először arról szeretnék beszélni veled, hogy mi ment jól, aztán pedig szeretném, ha kitérnénk arra is, hogy miben érdemes fejlődni.” Így nem éri a másikat kellemetlen meglepetés, hogy bár pozitívan indul a szendvicsként adott visszajelzés, végül a hús túl vastaggá válik... 

Ez a három elem nem hiányozhat egy jó visszajelzésből

A visszajelzések keretezésén túl persze nagy szerepe van annak is, hogy mi és milyen formában hangzik el a beszélgetés során. Első lépésként érdemes kiemelni azt, hogy milyen témára adsz visszajelzést, majd elmondani, mit figyeltél meg a másik viselkedésén, teljesítményén. Fontos, hogy ne személyeskedj és ne ítélkezz!

Második lépésként beszélj arról, milyen hatása volt a megfigyelt viselkedésnek, amire a visszajelzést adod. Hogyan hatott ez a viselkedés a csapatra, az egyénre, arra, aki adja a visszajelzést? Ezzel adod meg a visszajelzés súlyát, ezzel érzékelteted, hogy a téma valóban fontos, így ez a lépés nem elhanyagolható.

Végül, de nem utolsósorban pedig állapodjatok meg egy tervben, egy következő lépésben. Szuper, ha ezen közösen tudtok ötletelni és még jobb, ha a másiknak van egy megoldási javaslata, hiszen amit magunkénak érzünk, azt nagyobb eséllyel is tudjuk megvalósítani.

A fenti elvek és tippek betartásával hatékonyan alkalmazhatod az egyik legfontosabb (vezetői) eszközt a mindennapok során.