Hivatásos haszontalankodókat keres egy német egyetem: a Guardian beszámolója szerint a hamburgi képzőművészeti egyetem keres olyanokat, akik a következő szemeszterben nem akarnak semmit sem csinálni. Mindezért 1600 euró (560 ezer forint) ösztöndíjat is biztosítanak, csak az ember tényleg ne csináljon semmit.
A jelentkezőknek névtelenül, egy rövid levélben kell összefoglalniuk, hogy miképpen képzelik el a semmittevést, egy zsűri fogja majd kiválasztani a három nyertest, aki egy szemeszteren át álomfizetésért nem csinál semmit.
A semmittevés nem könnyű!
A jelentkezési lap négy kérdésből áll: Mit nem akarsz tenni? Milyen hosszan nem akarod tenni? Miért fontos neked, hogy ne tedd ezt a bizonyos dolgot? Miért te vagy a megfelelő ember arra, hogy ne tegye ezt meg?
A projektet kiötlő designkutató, Friedrich von Borries szerint egyáltalán nem könnyű semmit nem tenni, most az aktívan semmittevés jelenségét akarják kutatni. A program nem egy vicc, hanem egy komoly kísérlet: hogyan lehet feje tetejére állítani egy társadalmat, amely a teljesítmények és az eredmények felől határozza meg magát.
Az egyetem a kiválasztottaknak január közepén fizeti majd ki a pénzt, amennyiben leadtak egy összefoglalót tapasztalataikról. A pályaművek majd egy kiállítás részét alkotják, ami novemberben nyílik meg.
Borítókép: Tim Mossholder, Unsplash

