hero
Becsült olvasási idő: 6 perc
Karrierváltó kisokos anyáknak

A kisgyermekes anyák kétharmada nem tud vagy akar visszatérni korábbi pozíciójába. Egy részük végül karrierváltó lesz, és teljesen mást kezd el csinálni, mint a gyerek születése előtt. Miért döntenek a karrierváltás mellett az anyák, ez mennyiben saját vágy, vagy kényszerhelyzet? Mit tehet az a “gyesen lévő” anyuka, aki kisgyerekével még otthon van, de már tervezné, hogy hogyan alakítsa a továbbiakban a karrierjét, és hogyan váljon ismét keresővé?

Miért döntenek a karrierváltás mellett az anyák gyermekük, gyermekeik születése után?

Az alábbi okok állhatnak amögött, hogy a korábbi munkahelyre, munkakörbe nem tud valaki visszatérni:

  • kevés a részmunkaidős pozíció, a 4 vagy 6 órás munka
  • nem megengedett a home office, de a bölcsődébe, óvodába oda kell érni 3-4 között
  • nem akarnak, tudnak túlórázni, munkaidő után is rendelkezésre állni
  • nem tudják vállalni a vidéki vagy külföldi utazásokat, ha ez része volt a munkakörnek, vagy a hétvégi- vagy esti műszakot
  • sokszor beteg a gyerek, otthon kell vele maradni, így nem tudja a korábbi nagy felelősséggel járó, határidős feladatokat vállalni
  • nem talál új munkát, mert a gyerek miatt diszkriminálják, nem hívják be, vagy az interjú után nem őt választják
  • több gyerek szülése után már rég nincs meg a helyük a korábbi munkahelyükön, 5-6 év után ugyanoda nem tudnak visszatérni
  • agglomerációba költözés után sok idő lenne bejárni (napi 2-3 óra plusz), helyben viszont nincs hasonló munkakör
  • rájön, hogy nem szerette azt a munkát, amit eddig csinált, és a gyerek mellett tud rajta gondolkozni, mit csinálna szívesebben (ha már egyszer kikerült a mókuskerékből, nem akar visszaszállni)
  • baba mellett nem kell dolgozni, viszont juthat idő önfejlesztésre, valamilyen képzés elvégzésére, amit addig a 8 órás munka mellett nem lehetett elkezdeni

Saját példa


Hogy személyes példát is hozzak: én korábban pénzügyi területen dolgoztam, aztán még a kisfiam születése előtt kezdtem bele a coachingba mint egyéni vállalkozó. Ha mégis szerettem volna alkalmazottként dolgozni, a következők akadályoztak volna: 

  • Budapest közeli agglomerációba költöztünk, helyben nincs munkalehetőség
  • mivel nagyon sok a frissen kiköltözött kisgyerekes család, nincsen elég bölcsődei férőhely
  • a Covid alatt nem jártunk sehova, nem nagyon érintkeztünk senkivel, amint bekerült kisfiam az óvodai közösségbe, másfél éve folyamatosan beteg. Jó, ha már mostanában eltelik úgy két hét (a rekord három hét), amikor nem beteg. Ezt nem tudom, milyen munkahelyen tolerálnák.
  • Akinek van kisgyereke, az biztos egyetért, hogy a gyerekkel foglalkozás fárasztó. A dackorszak, a matricakorszak, a folyamatos játszás, az “Anya, gyere” stb. mind energiát igényelnek, amit korábban valószínűleg a munkahelyemen használtam fel. Egy teljes állás, határidőkkel és pörgéssel, egyszerűen már nem férne bele a kapacitásomba.

Ez csak az én élethelyzetem és megélésem, természetesen sok anyának sikerül visszatérnie a korábbi vagy egy új munkahelyre, és ott helyt állnia.

Mik a tipikus karrierváltó munkák, amit a kisgyerekes anyák választanak?

Ahogy bármely karrierváltó esetén, úgy a gyed-ről, gyes-ről visszatérő anyák esetében is két fő irány van: az alkalmazotti jogviszonyban, más munkakörbe való váltás, vagy a vállalkozóvá válás. Alkalmazottként főleg a home office lehetőséget és némi rugalmasságot nyújtó munkák a népszerűek, és persze a részmunkaidő. Ennek annyi a hátránya, hogy egyrészt nehéz ilyen munkát találni, másrészt ezek a munkák jellemzően kevésbé tartogatnak szakmai kihívásokat, fejlődési lehetőséget, vezetői feladatokat. Azokat sajnos továbbra is a teljes munkaidőben (és azon túl) rendelkezésre állókra bízza a munkáltató.

Nagy probléma, hogy hazánkban még él az a diszkriminatív gyakorlat, hogy kisgyerekes anyákat nem szívesen vesznek fel, mondván, sokat fognak hiányozni. 

Ez egyrészt etikátlan, másrészt nagyon rövid távú gondolkodásra vall. A gyerek csak egy-két évig betegeskedik, viszont egy hűséges munkaerő hosszú évekig dolgozhat lelkesen a cégért, és tehet bele annyi plusz energiát, hogy ez a kezdeti hiányzási időket bőven pótolja. (Ha interjún nagyon erőltetik ezt a témát, az valószínűleg nem lesz a mi helyünk. Azért vannak jó példák is, ahol nem csinálnak a gyerek-kérdésből problémát, de sajnos nem elég.)

Vagy a másik út…

A vállalkozóvá válás nagy előnye, hogy nagyfokú rugalmassága van, így könnyebb alkalmazkodni a kisgyerekes léthez, a gyermek szükségleteihez. Otthon lehet maradni a beteg gyerekkel, át lehet szervezni olyankor a feladatokat, lehet dolgozni este vagy hétvégén is. Az is előny, hogy tulajdonképpen a tevékenységet lehet az egyéni érdeklődésre, képességekre és motivációkra szabni, így az anya tud olyan irányba váltani, ami jobban érdekli és amiben tehetségesebb, mint mondjuk a korábbi munkaköre. Hátránya pedig, hogy nincs táppénz, ha egy hónapban csak 3 napot sikerült dolgozni, akkor a bevétel is valószínűleg ezt fogja tükrözni… Ráadásul, ha baba mellett dönti el az illető, hogy merre váltson, akkor utána nulláról kell felépítenie a vállalkozását, melyben a megszokott alkalmazotti környezettől eltérően már nincs főnök vagy kolléga, akitől kérdezni lehetne, újra kell építeni a szakmai kapcsolathálót is. Nem elég egy új szakmába beletanulnia, még a vállalkozáshoz kapcsolódó témákban (pénzügyek, marketing, logisztika, jogi háttér stb.) is fejlődnie kell. 

Karrierváltó szakmák – alkalmazottként

  • telefonos /online ügyfélszolgálat
  • IT programozó, tesztelő, fejlesztő
  • grafikus
  • online marketinges
  • telefonos /online értékesítő
  • újságíró, szövegíró

Karrierváltó szakmák – vállalkozásként

  • tanácsadás (pénzügyi, HR, logisztika, stílus, gyereknevelés stb…)
  • tréner
  • magántanár
  • coach
  • webdesigner
  • virtuális asszisztens
  • online marketing tanácsadó
  • szövegíró
  • fotós
  • aerobic, jóga stb. oktató
  • fodrász, kozmetikus, műkörmös, masszőr
  • fordító
  • webshop üzemeltető

A lista persze nem teljes, ezek csak ötletek és gyakori választások kisgyerekes karrierváltók esetén.

Gyakorlati tippek a munka világába való visszatéréshez

Az alábbiakban néhány olyan tanácsot szedtem össze, ami nekem is segített, vagy segített volna, ha annak idején valaki mondja. 

Nagyon tetszik az a mondat, amit egy kisvállalkozókkal foglalkozó marketingestől hallottam: el kell engedni azt a berögzülést, hogy a munka napi 8-9 óra, mint korábban. Kisgyerek mellett nem lehet ennyit nettó dolgozni, egyszerűen nem fér bele az ember idejébe (vagy a pihenés, alvás rovására lehet több időt tölteni munkával, de ez nagyon hamar vezet kimerüléshez.)

Az is gyakori, hogy a beteg gyerekkel az anya marad otthon, így az ő munkája szorul háttérbe. Ilyenkor érdemes elgondolkodni, hogy egyrészt a családból tudunk-e valakitől segítséget kérni (akit esetleg nem akartunk ezzel terhelni, kínosnak éreztük a szívességkérést – nagyszülő, férj, rokon), vagy fizetett babysittert is lehet keresni, ha amúgy kijön a matek (több pénzt keresünk addig, amíg más vigyáz a gyerekünkre, mint amit a sitternek kifizetünk).

Mivel sok a feladat és kevés rá az idő, az anyák többsége megtanulja hatékonyan felhasználni az idejét. Ezt a képességet érdemes elővenni és a hatékonyságot még inkább szem előtt tartani, amikor dolgozunk. A korábbi hosszú kávészüneteket, telefon nyomkodást, közösségi média görgetést valószínűleg be kell áldozni, hogy a munkánkat el tudjuk végezni.

Én otthon dolgozom napközben, amíg a kisfiam oviban van, és bár ilyenkor ott van előttem, hogy a házban is mennyi mindent kéne csinálni (mosogatni, takarítani), de igyekszem ezeket nem az értékes munkaidőmben elvégezni. Vagy ha mégis, akkor közben podcast-et hallgatok szakmai témákban, hogy kihasználjam ezt az időt is.

Ha van lehetőségünk a babás időszak alatt képzést elvégezni, érdemes nagyon utánanézni, hogy az adott végzettséggel aztán el lehet-e helyezkedni, mire lehet majd használni? Sajnos sok az olyan képzés, ami jól hangzik, érdekes is, de nem ad annyi gyakorlati tudást, hogy abból utána meg lehessen élni. (Például a két hetes online coach képzés biztos, hogy nem lesz elég…)

Ha van hozzá affinitásunk, érdemes megkeresni olyan munkaköröket, amikre nagyon nagy igény van, így nagyobb az esély karrierváltóként és még részmunkaidőben is az elhelyezkedésre (technikai újítások, új szoftverek ismerete, olyan szaktudás, amire most nőtt meg az igény – pl. adatelemzés, AI használat, online hirdetéskezelés…)

Tippek vállalkozás indítása előtt

Mivel a vállalkozói lét egyrészt magányos, másrészt az elején egy csomó mindent meg kell tanulni, többek között saját magunk (termékünk vagy szolgáltatásunk) eladását, érdemes csatlakozni valamilyen online vállalkozói közösséghez. Ha személyes találkozókra is el tudunk menni, az még jobb, akkor szakmai kapcsolataink is épülnek, és a közösség erejéből is meríthetünk, ha szükségünk lenne némi bátorításra. Marketing témában is rengeteg a tanulnivaló, mondjuk ha valaki pont erről a területről jön, az nagy előny! 

Mielőtt belekezdenénk, és már pénzt fektetnénk a vállalkozás-ötletünkbe, feltétlen nézzük meg, van-e rá igény (pl. ahol lakunk, milyen szolgáltatások vannak)? Vagy olyan terméket, amit mi készítenénk vagy árulnánk, ki más értékesít? Ha senki nincs, kérdés, hogy igény lenne-e rá? Ha viszont rengeteg van, akkor kérdés, hogy van-e olyan részterület, amit még nem fednek le, ahol mi különbözni tudnánk? 

A Facebookon vannak olyan tematikus csoportok, ahol feltehetjük kérdéseinket akár vállalkozás, akár alkalmazotti elhelyezkedés kapcsán. Sok értékes visszajelzés, segítség tud így jönni, csak ne féljünk kérdezni.

További hasonló cikkekért látogass el a szerző blogjára!