hero
Becsült olvasási idő: 3 perc
Mennyi az annyi? - Így változtak a gyártószektor bérei az elmúlt években

Milyen hatással volt a robotika és a digitalizáció a gyártószektorban dolgozók béreire? Az AI valóban elvette volna a munkahelyeket? Seres Tamás, a Hays Hungary Senior Team Leader-e ezeket a kérdéseket járta körbe a a GyártásTrend Magazin és HRPWR által nemrég megrendezett Munkaerőpiaci kihívások az AI & digitalizáció idején című konferenciáján.

Az utóbbi években jelentős változások alakították át a munkaerőpiacot. 2020-ban megjelent a Covid, aminek köszönhetően megállt a bérek növekedése, és míg a nyitott pozíciók száma csökkent, addig a jelöltek száma nőtt. Majd 2021-ben jött egy fordulópont, a járvány utáni kritikus területek megemelték a béreket, újraindították a bővülési projekteket, több lett a pozíció, ezzel egyidejűleg pedig kevesebb az elérhető jelölt. Végül 2022-ben beköszöntött az infláció, további béremelésekre volt szükség, még mindig több volt a betöltetlen állás, mint a jelölt. De vajon hogyan változtak az évek alatt a bérek? És mit várhatunk 2023-tól a béremelések terén? Mennyire befolyásolja a számokat az AI? Seres Tamás, a Hays Hungary mérnöki toborzócsapatát vezeti, mellyel évente 200 mérnöknek segítenek megfelelő pozíciót találni. A Munkaerőkihívások az AI & digitalizáció idején nevű konferencián pedig a gyártószektor béreiről adott elő.

Seres Tamás, a Hays Hungary Senior Team Leader-e

Ennyivel emelkedtek a mérnöki a bérek 2019-től 2022-ig

A pályakezdő mérnökökért hatalmas verseny folyik a cégek között, már az egyetem alatt gyakornokoknak toborozzák őket. A legjobb mérnökök a duális képzésből kerülnek ki, így rögtön másfél év tapasztalattal indulnak, amelyhez igazodik a kezdőfizetésük is. A junior minőségbiztosítási mérnökök és a karbantartók fizetése például 27%-kal emelkedett a korábbi évekhez képest. Tovább árnyalja a képet, hogy 2020-ban a nyelvvizsga eltörlését követően lényegesen több lett a mérnöki diplomát szerzettek száma a nem pályakezdők körében.

Egyre több medior tölt be senior mérnöki helyeket, mivel az utóbbiból kevés elérhető jelölt van a piacon. Ennek azonban megvannak a rizikó faktorai, mert bár a mediorok senior fizetést kapnak, tudásban még nem tartanok ott, ezáltal pedig nő a nyomás a senior kollégákon, akik ténylegesen elő tudják mozdítani a projekteket. A mediorok mellett szól, hogy lényegesen jobb nyelvtudással rendelkeznek, mint a senior jelöltek. Ami a bérek változását illeti, a karbantartó mérnökök fizetése jelentősen felzárkózott a korábbi évekhez képest, a medior karbantartók bérét 55%-kal, míg a seniorokét 47%-kal emelték.

A vezetői bérek terén, a korábbi években nem volt annyira látható az emelkedés, 2022-ben viszont jelentősen fellendültek. A legnagyobb növekedés a villamos területeken található, ahol 64%-kal emelkedtek a bérek.

Na de mennyi az annyi?

Ami az automatizálást illeti, a juniorok bére 0%-kal nőtt, vagyis nem változott 2019-hez képest. Bár ezen a területen lassan indul be a bérek növekedése, ahogy a munkavállalók haladnak előre a ranglétrán, egyre nagyobb a bérnövekmény. A mediorok már 13%-kal többet kapnak, a seniorok 22%-kal, a managerek pedig 64%-kal. Így, ha valaki végigjárja a ranglétrát, az átlag 550.000 Ft kezdőfizetéstől eljuthat az átlag havi 1.800.000 Ft-ig. 

A mérnöki szakmán belül a másik legjövedelmezőbb terület a villamostervezés. A junior villamosmérnökök átlagosan 600.000 Ft-ot kereshetnek havonta, míg a medior-seniorok 1.000.000 Ft-ot, a vezetők 1.250.000-et, a managerek pedig 1.800.000-et. 

Így változnak a munkavállalói bérek 2023-ban

A Hays Hungary éves kiadványában, a Salary Guide-ban idén is felmérték, hogyan változtak a bérek országos átlagban. A megkérdezett cégek 6%-a mondta azt, hogy több mint 20%-kal fogja emelni a béreket, 17%-a 15-20%-os emeléseket tervez, 32%-a 10-15%-kal növelné a béreket, és 37%-a 10%-nál alacsonyabb emelést tervez. A munkáltatók 8%-a pedig nem fog változtatni a béreken. A felmérésből továbbá az is kiderült, hogy a vállalatok 16%-a tervez új munkaerőt toborozni idén, és 50%-a fogja terv szerint folytatni az aktuális projekteket.

A szakértő szerint a fenti adatokból jól látszik, hogy az AI nem vette el a kékgallérosok munkáját, és nem szüntette meg a programozók iránti igényt. "Jelenleg nem látjuk, hogy a digitalizáció annyira begyűrűzött volna a gyártószektorba, hogy ez a bérigényeknek a növekedését elérte volna" - zárta előadását Seres Tamás.