Bár a legtöbben szeretik a jó ünnepélyeket, a céges karácsony gondolata mégis sokakban gyomorgörcsöt okozhat. Az is előfordulhat, hogy valaki egész évben erre várt, és számolja már a napokat, hogy beöltözhessen az újonnan vásárolt ruhájába. Továbbá néhányan lehetnek egyszerre izgatottak és idegesek is.
Bármit is érezzünk, az teljesen normális. Egy vállalati karácsonyi parti, amely a szezont és a 365 nap kemény munkáját ünnepli, még a legnyitottabb munkavállalók számára is ijesztő lehet.
Ha a céges karácsony gondolata olyan illuminált munkatársak képzeletét idézi fel bennünk, akik lámpaernyőt viselnek a fejükön, vagy illetlen fénymásolatokat készítenek a testrészeikről, akkor ez a fajta helytelen viselkedés szolgáljon emlékeztetőül arra, hogy mit ne tegyünk az évzárón. Ugyanakkor ne feledjük, hogy ezen az alkalmon a kollégák és vezetők szemei előtt fogunk állni, ezért érdemes a lehető legjobban viselkednünk. Elvégre ez egy munkahelyi rendezvény, nem pedig egy underground táncbuli.
Ha tudod, hogyan élj túl egy társasági összejövetelt vagy egy cég által szponzorált partit, az alapvető fontosságú készség. A céges karácsony csak egyszer van egy évben, de általában sok más munkahelyi eseményen is részt kell venned. Ez lehet például egy networking esemény, egy vacsoraparti, egy csapatépítő, vagy egy teljes körű vállalati banzáj egy hatalmas győzelem megünneplésére. Bármilyen alkalomról legyen is szó, meg kell jelenned, hálózatépítésre kell vállalkoznod, és a szabályok szerint kell játszanod.
Ezek fényében hogyan lehet a legjobbat kihozni magunkból a munkahelyi karácsonyi partin? Megmutatjuk! Jöjjenek a mit csinálj-ne csinálj tippek, hogy sikeres, ünnepi estéd legyen kollégáiddal.
+ Öltözz az alkalomhoz illően!
Ha segítségre van szükséged abban, hogy mit vegyél fel a céges karácsonyi partira, először egyeztess a kollégáiddal, hogy megtudd, mi a dress code. Lehet, hogy kapsz egy e-mailt a HR-től, vagy a szervezőktől, amelyben minden részletre kitérnek. Az is lehet, hogy az ügyvezető azt szeretné, ha mindenki csúnya pulcsit viselne, így természetesen érdemes előkapni a Rudolfos, Elfes, vagy minél csillogóbb, színesebb darabodat.
Ha az ünnepség hivatalosabb formájú és előírás a business szettben való megjelenés, akkor inkább az öltöny, vagy kiskosztüm lehet megfelelő. Lényege, hogy mindig tartsd be a dress code-ot, mert ez tükrözi, hogy a csapat és a céges kultúra része vagy.
- Ne vidd túlzásba az evés-ivást!
Ha kísértésbe esünk az ingyenes nyitott bár észrevételekor, vagy a telített séfasztal láttán, javasolt a visszafogott jelző tudatosítása.
Ha túl sokat iszunk, egyre kevésbé fogjuk vissza magunkat és ez olyan elfogadhatatlan viselkedéshez vezethet, mint például az asztalokon való táncolás vagy olyan illetlen kijelentések tétele, amelyeket soha nem tudunk visszavonni. Még a munkahely elvesztését is kockáztathatjuk, ezért ne igyunk többet, mint két pohár, és soha ne vezessünk ittasan.
Az is mindig jó ötlet, ha a buli előtt eszünk valamilyen könnyű ételt, hiszen nem szeretnénk, hogy rajtakapjanak, hogy a többnapos koplalás után (hogy jól nézzünk ki az eseményen) rávetjük magunkat a kínálatra, mintha épp az utolsó vacsoránkat fogyasztanánk.
+ Gondold végig előre, hogy mit fogsz mondani, ha összefutsz a vezérigazgatóval és networkölj!
A karácsonyi céges parti kiváló alkalom arra, hogy olyan kollégákkal vegyüljünk, akikkel egyébként talán soha nem találkozunk az irodában. Mielőtt azonban megjelenünk az eseményen, szedjünk össze néhány beszédtémát, mert sosem tudhatjuk, hogy kivel futunk össze. Jó esély van rá, hogy a vezérigazgató mellett találjuk magunkat a bárpultnál, ebben az esetben tudnod kell, mit mondjunk anélkül, hogy önfényezést csinálnánk.
Bár elsőre ijesztőnek tűnhet, de próbáljunk meg más részlegek munkatársaival is kapcsolatot teremteni, ahelyett, hogy az egész estét a szokásos irodai haverokkal töltjük. Ez egy remek módja annak, hogy kiépítsük a befolyási körünket; elvégre egy új kapcsolat akár egy jövőbeli előléptetéshez is vezethet. Ne feledjük, hogy a beszélgetéseket tartsuk könnyedén, folytassuk tartalmas csevegést, és mindig mutassunk érdeklődést mások iránt.
- Ne beszéljünk érzékeny vagy nem idevaló témákról
A karácsonyi bulin való kapcsolatépítés során bizonyos témáktól mindenképp érdemes távol maradnunk. Először is, kerüljük az olyan ellentmondásos témákat, mint a vallás, a politika és a vulgáris viccek. Ezek a beszélgetések általában rosszul szoktak elsülni. Másodszor is, ne panaszkodjunk vagy nyafogjunk semmi miatt. Ha bármilyen panaszunk van a munkánkkal vagy a fizetésünkkel kapcsolatban, vagy azzal, hogy mennyire nem szeretjük a főnököt, tartogassuk ezt a HR-rel való négyszemközti beszélgetésre. Végül, még véletlenül se jusson eszünkbe másokról pletykálni. Ezzel ugyanis végleg elronthatjuk reputációnkat.
+ Tervezd meg az érkezésed és hazameneteled időpontját
Hacsak nem te vagy az egyik szervező, azt javasoljuk, hogy ne jelenj meg korán vagy tökéletesen időben a céges partin. Még akkor is, ha az esemény az irodában van, tartsunk szünetet munka után, frissüljünk fel, és jöjjünk vissza. Az, hogy 15-30 perccel a kezdés után érkezünk, teljesen elfogadható. Ha viszont arra gondolsz, hogy majd fél órával a buli vége előtt "divatosan késve" lépsz be, gondold át még egyszer. A látszat kedvéért próbálj meg legalább egy órát a partin tölteni.
Ha annyira jól érzed magad a beszélgetések és a networking közben, hogy észre sem veszed, milyen késő van, akkor elkönyvelheted egy sikeres estének! Ne legyél azonban az utolsó, aki távozik, és kerüld a hajnalig tartó bulizást, hacsak nem akarod, hogy úgy emlegessenek: „partiállat”.
- Ne viselkedjünk illetlenül
Szeretnél ráhajtani egy munkatársra, akire már régóta szemet vetettél? Gondold át még egyszer. A munkahelyi karácsonyi parti semmiképpen sem a megfelelő hely a nyilvános érzelemnyilvánításra. Kerüljük a flörtölést, a kollégával kavarást, a pulton való táncolást és minden más olyan helytelen viselkedést, ami az állásunkba kerülhet. Ne feledjük, hogy mindig van valaki, akinek a „kezére van ragasztva” egy kamera, és valószínűleg az utolsó dolog, amit szeretnénk, hogy a bohóckodásunk vírusként terjedjen a közösségi médiában.
+ Távozáskor köszönjünk el a többiektől!
Gyanúsnak tűnhet, ha úgy valaki úgy oson ki a karácsonyi buliból, hogy nem búcsúzik el a kollégáktól. Bár nem lesz időnk mindenkitől elbúcsúzni, különösen, tegyünk meg mindent, hogy nagyjából átmegyünk a közegen és visszajelezzünk azoknak, akikkel a legjobban éreztük magunkat. Nem kell belemerülni egy mély beszélgetésbe, elég egy egyszerű "Jó volt újra találkozni (vagy látni). Nagyon jól éreztem magam. Hamarosan találkozunk”.
- Ne tegyél közzé fotókat, vagy videókat megkérdezés nélkül
Ami a közösségi médiában (interneten) megjelenik, az ott is marad. Te sem szeretnéd, ha másnap arra ébrednél, hogy olyan fotókon és videókon szerepelsz, amelyeken furcsa pózokat veszel fel egy szobanövény mellett. Ezért fontos tiszteletben tartani mások igényeit, és csak azután közzétenni valamit a neten, hogy azt megbeszéltétek. Továbbá, bármit is posztolsz, ügyelj arra, hogy az mindig pozitív színben tűnjön fel, mert ne feledd, a főnököd mindent lát.
+ Köszönjük meg a karácsonyi parti szervezőinek
Egy szívből jövő "köszönöm" sokat számít, ezért szánjunk egy kis időt arra, hogy kifejezzük elismerésünket a szervezőknek. Egy céges ünnepi esemény - legyen az kicsi vagy nagy - rengeteg tervezéssel jár, ezért távozásunk előtt egy gyors köszönettel ismerjük el azok munkáját, akiknek köszönhetjük. Akár még tovább is mehetünk, és küldhetünk másnap egy köszönő e-mailt is hálánk jeléül.


