A mai munkavállalók 40%-kal nagyobb valószínűséggel hagyják ki az ebédet, mint egy évvel ezelőtt, és a munkaerő közel fele (48%) legalább hetente egyszer kihagyja az ebédet - derül ki az ezCater vállalat éves jelentése szerint, amely több mint 5000 munkavállalót kérdezett meg az Egyesült Államokban, mindenféle munkakörből, hogy jobban megértse az emberek munkahelyi étkezéshez való viszonyát.
Diane Swint, az ezCater bevételekért felelős igazgatója szerint van eltérés aközött, hogy a munkavállalók mennyire értik az ebédszünet fontosságát, és hogy közülük hányan tartanak ténylegesen ebédszünetet.
A Z generációsok félnek ebédszünetet tartani?
A Z generációs munkavállalókhoz olyan trendek társulnak, mint például a csendes kilépés és gyakori az a sztereotípia is velük kapcsolatban, hogy lazsálnak a munkahelyen. A fent említett kutatás azt találta, hogy az ebédszünet kihagyása a Z generáció esetében a legerősebb, mivel kétszer nagyobb valószínűséggel aggódnak amiatt, hogy a főnökeik elítélik őket, amiért ebédszünetet tartanak. Ez azt eredményezi, hogy ők hanyagolják el leginkább az étkezést a munkahelyen, 70%-uk mondta, hogy hetente egyszer kihagyja az ebédet.
És mi a helyzet a meetingek alatti evéssel?
Egy másik fontos szempont az etikett, különösen a távmunkában töltött napokon. Ha nincs időnk ebédszünetet tartani, akkor rendben van-e, ha egy megbeszélés közben eszünk?
A megkérdezett munkavállalók közül minden ötödik úgy érzi, hogy túl sok megbeszélése van ahhoz, hogy ebédszünetet tartson, ami hozzájárulhat a meetingek alatti ebédelés trendjéhez. Annak ellenére, hogy a munkavállalók úgy érzik, hogy külső (83%) vagy belső (74%) meeting közbeni étkezés etikett szempontjából nem túl jó, 10-ből 3 munkavállaló mégis megteszi.
Túl elfoglaltak vagyunk az ebédszünethez?
A kutatás arra is kitért, hogy az irodai dolgozók 29%-a úgy védi meg az ebédszünetét, hogy a naptárában blokkol rá időt, míg 62%-uk más célra használja ezt az időt.
Ez azt jelentené, hogy mindannyian túl elfoglaltak vagyunk ahhoz, hogy szünetet tartsunk?
Bár rövid távon úgy érezhetjük, hogy az ebéd kihagyása több munka elvégzéséhez vezet és produktívabbak vagyunk, ha következetesen csináljuk, az végül kiégéshez vezethet. Az ezCater adatai szerint azonban az ebédszünetek valójában javítják a munkateljesítményt és csökkentik a kiégést.
Így vezetőként is jobban járunk, ha ösztönözzük az ebédszünet kihasználását az alkalmazottak megtartása érdekében, sőt, akár közös ebédeket is szervezhetünk, így motiválva egymást az ebédszünet kivételére.

Környezetváltozástól a kreatív problémamegoldásig
Az ebédszünet mind a táplálkozás, mind pedig az energiaszintre és a koncentrációra gyakorolt hatása miatt kiemelt fontosságú, de általánosabban a mentális egészségre is pozitív hatása bír, ami viszont kihat a termelékenységre is. Még jobb, ha friss levegővel vagy legalábbis egy kis környezetváltozással párosul - az íróasztaltól való eltávolodás gyakran áttörést hoz egy megoldandó problémában.
Az a tendencia, hogy egyre több munkavállaló hagyja ki az ebédet, a munka és a magánélet egyensúlyának aggasztó eltolódását jelzi. Bár az elkötelezettség értékes, nem szabad, hogy veszélyeztesse a jóllétet.
Ám sajnos mindezek ismeretében is nehezen tudnak a munkavállalók 30 perces ebédszünetet tartani, mert inkább tovább dolgoznak, hogy mindent el tudjanak végezni a nap folyamán. Az ezCater szerint az emberek 23%-a kihagyja az ebédet, mert minél hamarabb be akarja fejezni a munkát.
Scott Harrison táplálkozási szakértő úgy látja, hogy az emberek hajlamosabbak kihagyni az ebédet, mert a világ nagyon gyors lett, vagyis nincs vesztegetni való idő, és sokan hajlamosak végigdolgozni az ebédjüket, vagy néha észre sem veszik, és mire észbe kapnak, már ideje befejezni a munkanapot.
Mit tehetnek a munkáltatók?
Mit tehetnek tehát a munkáltatók, ha arra szeretnék ösztönözni a munkavállalókat, hogy megfelelő ebédszünetet tartsanak? Kezdhetik azzal, hogy az ebédet közös tevékenységként valósítják meg, ami a személyes, irodai napokon könnyebben kivitelezhető.
A munkavállalók 78 százaléka egyetért azzal, hogy az ebédszünet tartása javítja a munkateljesítményt. Ha tudjuk, hogy a szünet beiktatása lehetővé teszi, hogy jobban végezzük a munkánkat, akkor miért nem történik ez meg?
Veletek előfordult már, hogy kihagytátok az ebédet munka közben a produktivitás érdekében?


