4 meglepő ok, amiért megszűnhet egy munkaviszony
Tudjuk, hogy a rendszeres késés, a határidők be nem tartása, a kollégák zaklatása, a nem elég alapos feladatvégzés előbb-utóbb elbocsátáshoz vezethetnek. De mi a helyzet a köszönéssel, az öltözködéssel vagy egy születésnapi üdvözléssel? A Nők Lapja a legfurcsább elbocsátási és felmondási okokból gyűjtött össze egy csokorra valót.
1. Felmondott, mert nem köszöntek neki
A legtöbben tudjuk, hogy a munkahelyen alap az udvarias köszönés, legyen szó reggelről vagy délutánról, tegeződésről vagy magázódásról. De néha elkerüli a figyelmünket valaki, esetleg épp nem akarunk zavarni. És persze előfordul, hogy szándékosan nézünk levegőnek valakit – akárcsak Andrew Gilchrist, aki háromszor is elmulasztott köszönni Nadine Hansonnak, amikor beért a munkahelyére.
Gilchrist bosszús volt, mert úgy gondolta, Hanson rendszeresen elkésik, holott valójában igazoltan volt távol orvosi vizsgálatok miatt. Hanson viszont azon akadt fenn, hogy főnöke rendre ignorálta, és miközben két férfi kollégája fizetésemelést kapott, ő kimaradt. A helyzet annyira elfajult, hogy Hanson végül otthagyta a céget és beperelte Gilchristet a leedsi munkaügyi bíróságon. Az ítélet: Hanson nyert, Gilchrist fizetett.
Az ítélet indoklása szerint a vezető olyan légkört teremtett, amelyben Hanson nem érezhette magát szívesen látottnak.
Mindezt tetézte, hogy Gilchrist még Hanson táppénzét is megtagadta, mivel meggyőződése volt, hogy beosztottja csak színleli a rosszullétet. A bíróság végül kötelezte a cégvezetőt a kifizetésre is.
2. Az elbocsátás oka: unalmasság, zenei ízlés stb.
Előfordul, hogy maga a szervezet viselkedik furcsán: egy vállalat például azért rúgta ki dolgozóját, mert nem vett részt a csapatépítőn. Az ügy bíróságra jutott, ahol kimondták, hogy a munkavállalónak joga volt távol maradni – az esetet azóta „az unalmassághoz való jogként” emlegetik.
A szakértők szerint viszont érdemes figyelni, milyen zenét hallgatunk munkahelyen, és azt ki hallhatja.
Az erőszakos dalszövegek akár zaklatásnak is minősülhetnek, így jobb elkerülni minden sértő zenét, feliratot vagy pólót, ami bárkit zavarhat.
3. Nem annyira boldog születésnapot!
Ki gondolta volna, hogy egy születésnapi felköszöntésből is per kerekedhet? Kani Toure kifejezetten kérte, hogy munkahelyén ne emlékezzenek meg a születésnapjáról, mert nem akar foglalkozni a korával. Ennek ellenére mégis kapott egy üdvözlőkártyát – amit annyira sértőnek talált, hogy bírósághoz fordult. A pert megnyerte, a bíróság kimondta, hogy a nem kívánt figyelem zaklatásnak számít.
Toure ráadásul úgy véli, hogy a munkahelyi stressz hozzájárult az agyalapi daganata kialakulásához is.
Betegszabadsága alatt kérte, hogy a cég minimálisra csökkentse a kapcsolatot és inkább e-mailben értesítsék, ám ezt nem tartották be. Toure most kártérítést vár, miután faji és fogyatékosság-alapú diszkriminációval is sikeresen pert nyert a vállalat ellen.
4. Nem jelölték meg a közösségimédia-bejegyzésben
Darren Cooper, egy szupermarket menedzsere több mint 30 év után hagyta ott munkahelyét – de nem azért, amire először gondolnánk. Cooper, aki fogyatékossággal él, azon sértődött meg, hogy a céges Facebook-posztban nem tagelték be, miközben más kollégáit megemlítették. A cardiffi munkaügyi bíróság úgy ítélte, hogy a kihagyás kedvezőtlen bánásmódnak minősül a fogyatékossága miatt. Cooper elmondása szerint kiközösítve és megalázva érezte magát a figyelmetlenség miatt.


