hrpwr.hu
Becsült olvasási idő: 2 perc
Nagyon rossz az SSC-k PR-ja

A pályakezdők nem ismerik az SSC-k kínálta lehetőségeket, pedig azok sok mindent biztosítanak a leendő Y és Z generációs munkavállalóknak, amire ők vágynak.

A Shared Service Centerekben (SSC) dolgozók 70 százaléka az elkövetkező 5-10 évben is szolgáltató központokban vagy multinacionális vállalatnál tervezi építeni karrierjét – derül ki a Jobsgarden saját iparági kutatásából. Ez nem véletlen: korrekt fizetés, kiszámítható munkakörülmények és értékes szakmai továbbképzések mellett a dolgozók akár nemzetközi karriert is építhetnek a vállalaton belül. A pályakezdő fiatalok is szép pályaívet tudnak befutni rövid időn belül a szolgáltató központokban. Nagyon szépen hangzik, a bökkenő csak az, hogy a pályakezdők 65 százalékának fogalma sincs arról, mi is az SSC.

Az SSC-k olyan szolgáltató központok, ahova nagy multinacionális cégek kiszervezik bizonyos üzleti folyamataikat. Jellemzően magasan képzett, több nyelven beszélő szakembereket foglalkoztatnak, köztük gyakran pályakezdőket is. Amit cserébe kínálni tudnak, az a mindennapi idegennyelv-használat, az átlagnál magasabb bérezés, modern munkakörnyezet és professzionálisan szervezett munkaközösség.

A Jobsgarden saját, nem reprezentatív kutatása során két célcsoportot – pályakezdés előtt álló egyetemistákat és már SSC-ben dolgozó munkavállalókat – kérdezett meg a szolgáltató központok vélt és valós munkavállalói értékajánlatáról, a szervezetek ismertségéről.

Nem is hallottak még a szolgáltató központokról

A kutatás eredménye alapján a jelenleg még felsőoktatásban tanuló diákok több mint fele multinacionális nagyvállalatnál kívánja elkezdeni a karrierjét, ami lehetne egy SSC munkahely is. Az SSC-k meghatározását követően a válaszadók 40 százaléka gondolta úgy, hogy a szolgáltató központok jó lehetőséget biztosítanak a nemzetközi karrierépítéshez, mivel biztosítják számukra a szakmai továbbképzést, a nyelvgyakorlást és a versenyképes fizetéseket. Amitől tartanak a fiatalok, hogy egy ilyen munkahelyen nehéz lehet megtartani a munka és magánélet egyensúlyát, illetve személytelennek tűnik a munkavégzés.

Ezzel szemben a jelenlegi SSC-dolgozók válaszai rácáfolnak ezekre a félelmekre: 56 százalékuk gondolja úgy, hogy rugalmas munkakörnyezetben dolgozik és a viszonylag gyakori csapatépítő tréningeknek köszönhetően elmondható, hogy a szolgáltató központokban kiemelt hangsúlyt fektetnek a munkatársak közötti jó kapcsolatra. Ennek ellenére körülbelül egyharmaduk mondta azt, hogy nem feltétlenül dolgoznának szolgáltató központban.

Összességében a megkérdezett dolgozók 65 százaléka elégedett a szolgáltató központokkal, mint munkahellyel és 80 százalékuk szívesen ajánlaná jelenlegi munkahelyét ismerősének is. Ez a szám pedig túl nagy ahhoz, hogy ne is tudjanak erről a lehetőségről a fiatalok.