Minél fiatalabb a dolgozó, annál több visszajelzést igényel?

Az egyes generációk elemzése szinte már közhelyes a HR-tematikában, és a sok kivétel miatt a vonatkozó állítások csak fenntartással fogadhatók el. Ennek ellenére talán kevesen vitatkoznának azzal, hogy minél fiatalabb egy munkavállaló, annál gyakoribb visszajelzésre van szüksége. Ennek sok oka van. Az egyik, hogy a legfiatalabbak, tehát a kora 20-on évesek (Z-generáció) még nem rendelkeznek akkora rutinnal a szervezeten belül, hogy pontosan meg tudják ítélni a saját munkájukat a cég szempontjából, a különböző szintű vezetőik elvárásairól nem is beszélve ‒ mutat rá a tényre Czinger Erik, az okos kommunikációs hálózatokat működtető Munipolis hazai vezetője.
További jellemzője ennek a korosztálynak, hogy lényegében folyamatosan online van. Bármit is használjon a munkához, az elsődleges tájékozódási forrás számukra a mobiltelefon lesz ‒ természetesen a személyes beszélgetésen kívül. Ezért, ha azt szeretnénk, hogy az információ valóban és gyorsan eljusson a legfiatalabb kollégákhoz, praktikus, ha mobilon küldjük el nekik.
Mindez természetesen nemcsak a Z generációra igaz. Az idősebbek is igénylik a visszajelzést, és ők is szeretnek bevonódni a vállalat életébe, tartozzanak bármelyik korosztályhoz, ezért egy intelligens belső kommunikációs hálózat ugyanúgy szolgálja az ő érdekeiket is.
A Munipolis bevezetése azonban messze nem csak arról szól, hogy segítségével visszajelzést küldhetünk egy-egy személynek, csoportnak, egy egész telephelynek, vagy a szervezet összes dolgozójának.
Képes kiváltani a faliújságot, a vállalati Facebook-csoportot, de alkalmas a digitális tananyagok célba juttatására is. Létrehozza a kommunikációs hidat a sokat emlegetett kék- és fehérgalléros kollégák között, és ‒ a munkavállalók egyik kedvenc funkciója ‒ tág teret ad a dolgozói visszajelzéseknek. Ez jelenthet egy, mondjuk a HR-osztály által kiküldött dolgozói elégedettségi kérdőívet éppúgy, mint egy villámkutatást mondjuk a menzáról, sőt! A Munipolisszal bármelyik munkatárs tehet spontán javaslatokat bármilyen releváns, munkával kapcsolatos vagy személyes kérdésben ‒ hívta fel a figyelmet Czinger Erik.
A vezető hozzátette: bár ritkán esik róla szó, attól még bizonyos cégméret felett valós kötelezettség a visszaélésbejelentési rendszer működtetése is, amire a Munipolis szintén alkalmas. A vállalat az egyik vezető globális szolgáltató, a 60 országban, több mint 3500 szervezetnél működő FaceUp megoldását integrálta, ami egyrészt garancia a jogszabályi megfelelésre, másrészt diszkréciót és hatékonyságot kínál. Fontos, hogy mindez nemcsak egy jogi kötelezettség, hanem a szervezeti kultúra, a közhangulat javításának is fontos eszköze lehet. Csökkenti a dolgozók kiszolgáltatottság érzését, miközben a gazdasági visszaélések érdemi csökkenése közvetlenül is javíthatja a profitot. Mindehhez azonban, főként Kelet-Európában kevés bevezetni a rendszert ‒ mutatott rá Czinger. A cégnek a bevezetés után aktívan fel kell hívnia a dolgozók figyelmét a rendszer használatára, és minden lehetséges módon támogatni a transzparens, szabálykövető viselkedést.
Hasonló a helyzet egyébként magával a teljes Munipolisszal is. Bevezetni nagyon egyszerű, jellemzően néhány hét alatt sikerül.
A belső kommunikáció megújításához azonban az kell, hogy lehetőleg minden egyes dolgozó használja is, töltse le az alkalmazást, hiszen erre nyilvánvalóan csak bátorítani, kérni tudjuk őket az előnyök hangsúlyozásával, kötelezni nem.
A másik oldalról a cégnek is érdemes minélinkább kihasználnia a rendszer adottságait. Mivel technológiáját tekintve egy kommunikációs, illetve IT megoldásról van szó, előfordul, hogy egy cég informatikai megoldásként tekint a Munipolisra. Ezzel szemben tisztán HR eszköz, amely az emberi erőforrásgazdálkodást és -kezelést nagyon megkönnyíti, miközben mérhetően és hosszú távon javítja a lojalitást, a dolgozók közérzetét és munkahatékonyságát.


