Hogyan változnak a munkáról alkotott nézeteik, mit várnak a munkáltatótól, és mindenekelőtt hogyan lehet reagálni a változásokra egy stabil és motivált csapat fenntartása érdekében? Mutatjuk a felmérések konkrét eredményeit.
Változik a munkavállalók munkáról alkotott véleménye
Az elmúlt néhány évben új munkamódszerek kipróbálására kényszerültünk, így sok embernek olyan távlatok nyíltak meg, amilyeneket eddig nem látott. De ezzel egyidőben új kihívásokkal is szembe kell néznünk, amelyek megviselik mentális egészségünket. Ez a legegyértelműbben a munka megítélésében tükröződik az alábbi három szinten.
1. Az alkalmazottak szigorú idő- és helykorlátozás nélkül szeretnének dolgozni
Egy Ipsos felmérés alapján, melynek során 29 országban 12 500 alkalmazottat kérdeztek meg, az emberek 66%-a gondolja úgy, hogy a munkáltatóknak rugalmasnak kell lenniük a munkába járást illetően. Az otthoni munkavégzés nagyobb szabadságot biztosít számukra az időbeosztásban, a tervezésben, és gyakran nagyobb nyugalmat is jelent számukra.
A szakértők arra figyelmeztettek, hogy az otthoni munkavégzések során az alkalmazottak elveszíthetik a kapcsolataikat kollégáikkal, elszigetelve érezhetik magukat a munkafolyamatoktól, és könnyebben kiéghetnek. De ezek a feltételezések nem kerültek megerősítésre. Továbbá az emberek 64%-a azt mondta, hogy produktívabb, ha otthon dolgozik. Így a munkavállalók egyre gyakrabban igényelnek munkahelyi rugalmasságot.
2. Az emberek újraértékelték prioritásaikat
Azok az időszakok, amikor nem tudtunk csak úgy kimenni a természetbe, elmenni edzőterembe vagy meglátogatni a családunkat, arra késztettek bennünket, hogy átértékeljük prioritásainkat és az időtöltéseinket. Sok ember számára ezért az első helyen már nem a karrier áll, sőt időnként teljes mértékben fel is áldoznák azt, és a fizetés is valamivel lejjebb esett a preferencia-skálán. Egy LinkedIn felmérés alapján a szakértők úgy vélik, hogy az emberek 63%-ánál kulcsfontosságú tényezővé vált a munkaválasztásnál a munka és magánélet egyensúlya, míg ennél három százalékkal kevesebben jelölték meg kulcsfontosságúnak a javadalmazást és az egyéb juttatásokat.
Azaz az alkalmazottak jól akarják érezni magukat az iroda ajtaja mögött és azon kívül is, fontos számukra, hogy mindkét élettérnek jusson elég hely. És itt nem csak a szabadidejükről van szó, hanem arról is, hogy egy munkanap után mennyi mentális energiájuk maradt. Ezért egyre nehezebb motiválni a munkavállalókat és elnyerni hűségüket. De professzionális mentálhigiénés ellátás segítségével támogathatjuk őket a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtésében.
3. A mentális egészség fontosabb, mint valaha
Ez az állítás kapcsolódik az előző pontokhoz, de nézzük meg mit is jelent közelebbről. Az alkalmazottak 53 %-a a pandémiás tapasztalatai után úgy véli, hogy az egészség és a mentális jóllét fontosabb, mint a munka. Sokunk nagyon viharos időszakon ment keresztül, amely arra késztetett bennünket, hogy a figyelmünket befelé fordítsuk, és a mentális egészségünket helyezzük előtérbe.
A fiatal generációk munkaerőpiaci megjelenésével pedig ez a tendencia elmélyülni látszik. A pszichológiai problémák ma már kevésbé számítanak tabunak, és a minket körülvevő rengeteg bizonytalansággal a mentális egészség témája nem fog csak úgy eltűnni.
Vállalatként mit lehet tenni ez ellen? A Z generáció tagjainak 66%-a egy olyan cégnél szeretne dolgozni, amely törődik mentális egészségükkel és jóllétükkel. Támogassuk őket ebben, és ez kétségtelenül megtérül. Növeli a motivációjukat, az elkötelezettségüket és a teljesítményüket is. Emellett a mentális jólét szorosan összefügg a produktivitással is.
A quiet quitting - a sötét forgatókönyvek egyike
Mi történik, ha az alkalmazottak nem boldogok? Nem mindig teszik le azonnal az asztalra a lemondásukat, főleg a mai bizonytalan időkben. Maradhatnak a vállalatnál, de visszafogják erőfeszítéseiket, hogy minimális befektetéssel, de mégis megkapják a havi fizetésüket. Nincs túlóra, nincsenek saját ötletek, kezdeményezések. Erről szól a quiet quitting, azaz a csendes kilépés. Ez az új trend olyan sebességgel terjedt el a hálózatokon, hogy a hagyományos médiák, mint a Guardian, a New Yorker vagy a Wall Street Journal is beszámolnak róla.
A mai a fiatal generáció nem hajlandó fenntartani a nyüzsgő munkakultúrát és nem a munka által akarja meghatározni az életét. Főleg nem egy olyan cégnél, amelyik nem törődik velük, mint emberekkel, hanem csak a vállalkozás munkaerő- és profitforrásaként tekint rájuk. Ezért fontos, hogy rendszeresen kommunikáljunk a munkavállalók felé különböző módokon, hogy valóban törődünk a jóllétükkel és azzal, hogy hogyan érzik magukat.
Hogyan reagáljunk a munkavállalói elvárások változásaira?
Az alkalmazottak bizonyos mértékben elvárják a rugalmasságot, valamint a munka és a magánélet egyensúlyban tartására való törekvést, hogy lelki egészségük ne szenvedjen csorbát.
91%-uk úgy gondolja, hogy a munkáltatónak közvetlenül érdekeltnek, cselekvőnek kell lennie a mentális egészségük érdekében. Tehát a csapat mentális támogatása egyértelműen a helyes út.
Mit lehet tenni? Ajánlhatunk munkatársainknak külső vagy belső forrásból szakmai segítséget, ezáltal is segítve őket a fellépő kihívásokkal való megküzdésben. Ilyen lehetőséget kínál a Hedepy is, online konzultációk és terápiák formájában már több mint 15 000 vállalati kliensünkről gondoskodunk. Támogassa csapatát a mentálhigiénés ellátásban, és végső soron az egész vállalkozás profitál belőle.


