hero
hrpwr.hu

Rovat:

Interjúk
Becsült olvasási idő: 6 perc
HR's Got Talent - Kiss Viktória: „Sokkal tudatosabban tudom már kezelni a nehéz helyzeteket”

Fedezd fel a jövő HR csillagait a HR’s Got Talent sorozatunkban! Inspiráló interjúk várnak a szakma legígéretesebb tehetségeivel, akik már most formálják a HR világát. Ebben az interjúban megismerhetitek Kiss Viktóriát, a Hays Hungary Kft. Recruitment Consultant-ját.

Pers Noémi kérdése Hozzád: Hogyan látod a jövőbeli trendeket a HR területén, és milyen készségeket tartasz elengedhetetlennek a sikerhez a következő években?

A toborzási folyamatokban már most is tapasztalható automatizáció és AI, amelyek egyre nagyobb hangsúlyt fognak kapni. A rugalmas munkavégzés, ezáltal a home office iránti igény már mondhatni alap kritériumként fog megfogalmazódni a jelöltekben, a vállalatoknak - köztük kiemelten a HR kollégáknak - fontos feladatuk lesz az irodai bejárásra ösztönözni a kollégákat. A bérigények folyamatos és rohamos növekedésével is nehéz lesz lépést tartani, ugyanis nagy differenciákat lehet
megfigyelni a munkaerőpiacon. Véleményem szerint igen fontos készség az empátia, a türelem, és a figyelmesség. Ezen tulajdonságok nélkül a jelölt vagy munkavállaló nem fogja maját biztonságban érezni a kommunikáció során a HR vagy Recruiter kollégával.

Miért választottad a HR szakmát?

A középiskolai tanulmányaim során sokat szorongtam amiatt, hogy nem volt még egy tiszta jövőkép a fejemben azzal kapcsolatosan, hogy milyen területen szeretnék elindulni. Sokat olvastam utána különböző szakmáknak és próbáltam minél mélyrehatóbb ismereteket szerezni, de semelyiket sem éreztem igazán magaménak. A pályaválasztásomra nagy hatással volt keresztapukám, ugyanis ő is a HR területén helyezkedett el és egy nagyon szép karrierutat járt be, amely engem is motivált. Ennyi idő távlatából most már teljes bizonyossággal kijelenthetem, hogy nem bántam meg, hogy ezt választottam, ugyanis nagyon élvezem a munkám, sokkal nyitottabb és magabiztosabb lettem a szakmámnak köszönhetően.

Hogyan képzeled el az ideális karrierutad, és milyen lépéseket teszel ennek elérése érdekében?

Nehéz ilyen korán ezt megfogalmazni, de az biztos, hogy szeretném minél több oldalát megismerni a szakmának. Jelenleg a szolgáltatói oldalon dolgozom, amelynek köszönhetően egy nagyon komplex munkakörrel rendelkezem, és sok mindenbe van lehetőségem belátást nyerni. Hosszútávon mindenképpen érdekelne a vállalati oldal is, illetve most egy nagyon speciális területre toborzom, és szívesen megismernék majd más iparágakat is a jövőben. Az, hogy milyen lépéseket teszem a sikerhez vezető út felé nem minden esetben tudatos, igyekszem folyamatosan kihozni magamból a maximumot, de természetesen vannak nehezebb napok, amikor alacsonyabb a motiváció. Számomra a legfontosabb feladat, hogy a magasságokat büszkeséggel éljem meg, de ne bízzam el magam, a mélységekben pedig emlékeztessem magam arra, hogy ez csak egy átmeneti állapot.

Mi motivál téged leginkább a munkában, és hogyan tudják ezt a munkáltatóid támogatni?

Mivel toborzásban dolgozom, így a legnagyobb motiváció számomra, ha sikeresen tudom a jelöltek pályázatát menedzselni és az ügyfeleink számára magas szintű szolgáltatást nyújthatok. Szeretek a jelöltekkel beszélgetni és különböző profilú cégekkel együtt dolgozni, így sosem válik monotonná a munka. Motivál még engem továbbá a csapat, amelyben dolgozom, nagyon értékes embereket ismerhettem meg a munkámnak köszönhetően, akikkel gördülékeny az együttműködés és az irodán kívül is jó kapcsolatot ápolok. Egy teljesítményalapú környezetben dolgozom, így a munkáltatóm sok lépést tesz annak érdekében, hogy különböző jutalmakkal honorálják a jó eredményeket: bónusz lehetőségek, céges utazások, pénzbeli jutalmak, top performer ebédek, hónap- és pénzügyi év legjobbja elismerések.

Hogyan kezeled a munkahelyi stresszt, és milyen technikákat alkalmazol a feltöltődéshez?

A munkahelyi stressz kérdésköre számomra még mindig egy olyan téma, amiben sokat kell fejlődnöm. Igyekszem nem ”hazavinni” a munkát, de ez néha nehezen megy, és azon kapom magam, hogy otthon is ezen járnak a gondolataim. 

Sokat segít az, ha a barátaimmal, családommal tölthetem az időt és valami olyat csinálhatok, ami teljesen kikapcsolja az agyam. Nagyon szeretek zenét hallgatni és olvasni is, ilyenkor szinte teljesen el tudok vonatkoztatni a munkahelyi teendőktől. 

Ezek mellett pedig próbálom magamban tudatosítani azt, hogy a nap végén ez ”csak” egy munkahely és bár próbálom a 100%-ot teljesíteni, nem szabad hagyni, hogy a mentális jólétünk összeroppanjon benne.

Hogyan viszonyulsz a hagyományos munkaidőhöz, és milyen alternatív munkarendeket tartanál előnyösnek?

Számomra teljesen működőképes a 9-17 óráig tartó munkaidő. Ez nekem ad egy stabilitást és kiszámíthatóságot az életemben, illetve a time management-et is sokkal könnyeben tudom ezáltal alkalmazni. Lehetőségem van home office-ban is dolgozni, amit szintén szeretek, ugyanis jó érzés néha egymagamban dolgozni és nem az open office-ban ülni. Egyelőre még nem látok olyan, a jelenlegi sztenderdektől eltérő munkarendet, ami hosszútávon hatékony lehet, és ne teljesítményromláshoz vezessen.

Szerinted miben segíti az AI és a digitalizáció fejlődése a HR-t?

Véleményem szerint az AI nagyon sok munkafolyamatot tud meggyorsítani, illetve időt is tud spórolni. Én sokszor alkalmazom hirdetések megírásához, toborzási string-ek elkészítéséhez, illetve a piacról is sok információt tud nekem összeszedni, akár listákat, elemzéseket készíteni. Fontos kiemelnem, hogy mindig fenntartásokkal kezelem és többször le is ellenőrzőm a válaszait, de még ezekkel együtt is meg tudja könnyíteni a munkát. Nálunk most már szinte mindent digitális formában kezelünk, amit én kifejezetten szeretek, gyorsabbá és hatékonyabbá teszi a folyamatokat. Összességében azt gondolom, hogy egyszerre csodálatos és ijesztő az, hogy a technológia ennyit fejlődött.

Milyen elvárásaid vannak a vezető(i)ddel szemben, és hogyan tudnak ők leginkább támogatni téged?

Számomra fontos, hogy legyen egy olyan keretrendszer, amiben dolgozunk, és ami egy stabil alapot tud biztosítani a munkában. Ezen kívül nekem szintén fontos, hogy ne csak szakmailag, de érzelmileg is tudjon támogatni a vezetőm, és hogy folyamatos visszacsatolásokat kapjak tőle. Örülök, ha nyitott az ötleteimre, javaslataimra és számít neki a véleményem, illetve, ha együtt tudunk különböző szituációkat kielemezni.

Mit tanácsolsz, hogyan kezeljék a vállalatok a generációk közötti különbségeket?

Érdemes tudatosítani a munkavállalókban, hogy egy cél elérése érdekében dolgozik mindenki. A vállalat szempontjából elengedhetetlen, hogy egy olyan biztonságos környezetet építsen fel, amiben mindenki, életkortól függetlenül tudjon és merjen megnyílni, így a kollégák közötti kommunikáció is gördülékenyebb lesz, ami fokozza az együttműködés hatékonyságát.

Mennyire fontos számodra a munkahelyi diverzitás és inklúzió, és milyen lépéseket vársz el ezzel kapcsolatban a munkáltatódtól?

Nagyon fontosnak tartom ezt. Szerintem egy bármilyen közösségben, de természetesen a munkahelyiben is az a legszebb, hogy mindenki különbözik egymástól és ezáltal teszik színessé a légkört. Ha csak a közvetlen csapatomra gondolok, akkor elmondható, hogy természetesen van sok közös pont, de talán ugyanennyi eltérés is megtapasztalható a személyiségünkben, érdeklődési körünkben, hozzáállásunkban, stb. Ennek ellenére könnyen megtaláltuk a közös hangot és nagyon sok mindent tanultunk is egymástól, illetve sok dologról tudunk különböző meglátásokkal beszélgetni. Egy vállalat egyik, szerintem fontos lépése ezzel kapcsolatosan, hogy a kultúrában különböző eszközökkel kialakítson egy általános nyitottságot az emberekben.

Mi a legfontosabb dolog, amit a munkád során tanultál?

Azt, hogy mindenki emberből van, így mindenki lehet kimerült, fáradt, rosszkedvű, stresszes. Nem szabad elnyomni magunkban ezeket az érzéseket, inkább meg kell tanulni kezelni és túljutni rajtuk. Amióta én is a munka világának része vagyok, sokkal jobban tudok kommunikálni az emberekkel és megtanultam nem a szívemre venni mindent. Megtanultam, hogy mik azok a tényezők, amikre közvetlen ráhatásom van és mik azok, amikre nincs, így sokkal tudatosabban tudom már kezelni a nehéz helyzeteket.

Kiss Viktória tavaly januárban végezett a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) Humán erőforrás szakán. Már az egyetemi tanulmányai alatt elkezdett dolgozni gyakornokként a Hays-nél, amely egy szellemi munkaerő-toborzásra szakosodott nemzetközi vállalat. Az utolsó félévében felajánlották, hogy teljes jogú munkavállalóként folytassa náluk a karrierjét, amit örömmel elfogadott; azóta is ott dolgozik.

Kit javasolsz következő interjúalanynak és mit kérdeznél tőle?

Varga Líviának szól a kérdés: 

Mi az a szabadidős tevékenység, amiben igazán ki tudsz kapcsolódni egy nehéz nap után mind fizikailag, mind pedig szellemileg?