Kálmánchey Rita kérdése hozzád: Többféle célcsoporttal is foglalkozol. Miben hasonlít és miben más, amikor art coachinggal dolgozol felnőttekkel, kamaszokkal, gyerekekkel?
Azzal kezdeném, hogy mit is jelent az art coaching. Ez a coachingnak az a változata, amiben a művészetből és a kreatív alkotásból indul ki az önfelfedező, önfejlesztő munka. Az önismeret szerethető módja.
Miután megfogalmazódik a kliensben, hogy önmagával és az életének bizonyos területével kapcsolatban mit szeretne jobban megérteni, akkor kap teret az az egyén kreatív önkifejezése alkotáson keresztül, ami lehet rajzolás, festés, vagy akár vers/haiku írás. Az egyén belső világa megfoghatatlan, illékony, képlékeny, nehezen hozzáférhető, egyszer hozzáférek, máskor nem. Amiről rajzolunk vagy festünk, amiről verset írunk, amit kifejezünk, az megmarad, a külvilág részévé válik, az könnyebben ‘megfogható’, azt meg tudjuk ismerni. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a kliens tudatossága, önmagával és helyzetével kapcsolatos rálátása mélyebb, bensőséges, önazonos szinten valósuljon meg.
Abban más a különböző korosztályokkal való munka, hogy a gyerekek végig a Flow (áramlás) állapotában vannak, még online alkalmak során is. Esetükben a coaching olyan mint egy játék, az egyik csoportom így is nevezte el a foglalkozásokat, hogy ‘rajzklub’. A gyerekeknél az alkotáson van a hangsúly. Önmaguk szabad megélése az alkotáson keresztül, a coach tükrében olyan biztonságos teret ad számukra, ahol örömmel osztják meg érzéseiket, belső világukat. Ezek a munkák játékosabb, felszabadultabb, könnyedebb hangulatúak, mindeközben megfigyelhető a gyerekek elmélyülése az alkotó tevékenységbe. A gyerekek és kamaszok általában több képet is készítenek egy alkalommal, mint a felnőttek, akik jellemzően egyet.
A gyerekek rögtön a rajzeszközökért nyúlnak és alkotni kezdenek, és abból szövődik a beszélgetés. A játék és az alkotás a gyerekek nyelve, amin keresztül megélik önmagukat és a világhoz való kapcsolódásukat.
A coaching folyamat általában néhány alkalomból áll, amit követően a gyerekek és felnőttek elsajátítják azt az önreflektív szemléletet, amiben tudatosan összekapcsolódik a képi alkotás és az érzelemszabályozás.
1.Mikor fogalmazódott meg benned először, hogy coachinggal szeretnél foglalkozni, és hogyan indultál el ezen az úton?
Gyerekkorom óta érdekel az önazonosság/önfejlesztés művészete. Hiszem, hogy a lelki jóllétünk meghatározza az életminőségünket. Coachinggal azért kezdtem el foglalkozni, mert hiszem, hogy a lelki jóllét elérése ugyanolyan alapvető fontosságú az életünkben, mint az írás-olvasás. A coaching hatékony módja a lelki erő növelésének és a tudatosság fejlesztésének, ezért választottam ezt az utat.
Hálás vagyok, hogy arra inspirálok másokat, hogy megéljék a bennük rejlő potenciált, biztonságos közegben fedezzék fel önmagukat, nézzenek szembe az életüket megnehezítő helyzetekkel, vagy belső hiedelem rendszerrel és megszabaduljanak azoktól. A coaching eredményeként azt tapasztalom, hogy a kliensek tudatosabb, öngondoskodó szemlélettel élik az életüket.

Mivel nemzetközi környezetben dolgozom, ezért olyan képzést választottam, ami a világ minden pontján azonos módon elismert és értéket képvisel. Ezután elsődlegesen azt kerestem, hogy ki(k)től szeretnék tanulni. Ki legyen az a tanár, mentor, aki szakmai példakép lehet számomra. Hálás vagyok, hogy találkoztam Madai Kriszta MCC coach-val, számomra olyan tiszta coach jelenlétet és minőséget testesít meg, amivel könnyen kapcsolódom.
Az ICF (International Coach Federation) ACTP képzése után a pandémia időszakát továbbtanulásra használtam és képi kifejezéspszichológia világába, valamint a gyerek coaching specialitásainak elsajátításába merültem és a kliensekkel való munkáim hívták életre, hogy végül az art coachingban futottak össze a szálak. Így lett az utam, hogy az önismereti munkát ötvözöm a kreatív potenciál és a művészet erejével.
2. Mi az, amit a leginkább szeretsz a hivatásodban?
Hálás vagyok, hogy láthatom az ügyfeleimet szárnyalni. Hálás vagyok, hogy hozzájárulhatok a klienseim és családjaik lelki jóllétéhez. Hogy arra ösztönzi őket a közös munkánk, hogy elsődlegessé válik életünkben az öngondoskodás, belső igények felismerése. Általános harmónia és “képes vagyok elérni a vágyaimat’ attitűd jellemzi őket, miközben transzparensen és asszertíven képviselik határaikat és tiszteletben tartják másokét is. Önmagunk valódi természetének felfedezése az élet legizgalmasabb kihívása, amit mindannyian a magunk egyedi módján tapasztalunk meg. Óriási ajándék, hogy az a hivatásom, hogy másoknak ehhez olyan biztonságos teret hozhatok létre, ahol szabadon megélhetik önmagukat, a partneri kapcsolódást, hozzáférnek cselekvő erejükhöz, erőforrásaikhoz, hogy olyan életet éljenek, amit szeretnek.

3. Van kedvenc ügyfélélményed vagy olyan tapasztalatod coach-ként, amire kifejezetten büszke vagy?
Rengeteg vagy talán minden pillanata kedves számomra, kezdve a legelső kapcsolódástól, amikor a kliens megtisztel a bizalmával és ajtót nyit egyéni világába, egészen a folyamat lezárásáig, amikor elérkezik a vágyott céljához. Mivel a coaching azt az ajándékot hordozza magában, hogy a lélek felszabadul.
Talán mégis azt a meghitt pillanatot emelném ki, amikor láthatom a kliens átlényegülését a beszélgetésünk során.
Megérkezik egy nehézséggel vagy akadállyal, amivel kapcsolatban úgy érzi, hogy egyedül nem tud vele megbirkózni, vagy nem tudja, hogy egy számára fontos kérdésben hogy döntsön. Amikor a coaching során elér arra a pontra, hogy elengedi a régi korlátozó hiedelmeit, sugárzik az örömtől és azt érzi, hogy bármit képes elérni az életben, amire vágyik. Ez az önazonos szabadság, a létezés könnyedségének átélése az egyik kedvenc pillanatom coachként.
Ahhoz hozzájárulni, hogy a klienseim örömben, kreatívan, tudatosan, könnyedségben és bőségben teremtsék meg az életet, amit szívből szeretnek.
4. Mi a leggyakoribb tévhit szerinted a coachinggal kapcsolatban?
Több is van. Az egyik például, hogy mindenki coach. :) Ha ez igaz lenne, akkor azt vennénk észre magunk körül a világban, hogy mindannyian önmagunk legteljesebb potenciálját élnénk. Kívánom, hogy legyen így.

A másik gyakori tévhit, hogy a coach megmondja majd a tutit. Ez is tévedés, sőt! Ha azzal találkozol, hogy a coach tanácsot ad számodra vagy megmondja, hogy mit tegyél a dilemmád kapcsán, az legyen figyelmeztető jel számodra! Egy szakmailag felkészült coach ahelyett, hogy ‘megmondaná a tutit’, olyan kérdéseket fogalmaz meg, amik tovább vezetnek a fejlődés irányába és minden esetben a benned lévő egyéni válaszokat hívja életre. Hiszen ki más tudhatná jobban, hogy mi adja az elméd és a lelki világod összhangját, mint te magad?
Mindannyian egyéni energiával, tudatossággal, személyes történettel rendelkezünk, ezért nagy felelősség a kliens számára lehetővé tenni lelki világának a felfedezését. Coachként tesszük mindezt tiszta és elfogulatlan szándékkal, teljes jelenléttel, empátiával és értő figyelemmel, hiszen a lélek olyan, mint egy érzékeny hangszer. Fontos, hogy a coach milyen energiával, jelenléttel, szándékkal, tudatossággal, felkészültséggel ad teret a klienssel folytatott munkában.

5. Van esetleg olyan konkrét, rövid coaching gyakorlat az eszköztáradban, amit azoknak ajánlanál, akik szívesen kipróbálnák a módszert, de nem tudják, mire számítsanak?
Az előző témához kapcsolódva egy kedvenc gyakorlatom az értő hallgatás. Ezalatt az egyik fél 3 percig beszélhet folyamatosan, míg a másik fél, aki hallgatja nem szólal meg, nonverbális módon, szemkontaktussal, fejbiccentéssel jelezhet vissza, anélkül hogy megszólalna, vagy párbeszédet folytatna. Majd a 3 perc végén szerepet cserélnek, így mindketten megtapasztalhatják, hogy milyen értő figyelmet adni és kapni a kapcsolatainkban.
Egyéni gyakorlatként pedig a kreativitásod szabad megélésére buzdítalak. Kiváló érzelemszabályozó gyakorlat például, ha kiválasztasz egy zeneszámot, aminek a hallgatása közben csukott szemmel rajzolsz, engedve, hogy a dallam vezesse a kezed. Közben figyeld meg, hogy milyen érzések, testérzetek jelennek meg benned. Amikor végeztél a gyakorlattal, tudatosítsd magadban, hogy milyen volt számodra ez az élmény. Könnyű vagy nehéz, ellazított vagy feszültséggel töltött el? Minden válasz helyénvaló és fontos, mert itt és most rólad szól.
Fontos megemlítenem a humort is! Az öröm az egyik alapérzelmünk, ami számos pozitív hatással van a mentális, lelki és testi jóllétre is, ezért érdemes minél többször megélnünk.
6. Mit javasolsz azoknak, akik szívesen fordulnának coach-hoz, mire figyeljenek, hogy a megfelelő szakemberhez jussanak el?
Olyan szakemberhez forduljanak, akivel valóban tudnak kapcsolódni, akivel érzelmileg biztonságban érzik magukat ahhoz, hogy őszintén feltárják belső világukat és aki valamilyen módon inspiráló számukra.

A coaching folyamatban az első találkozás a közös munka kereteinek tisztázásáról szól, a kapcsolódásról, ennek során, illetve ezt követően születik meg a döntés, hogy a kliens belekezd-e a folyamatba. Hasonlóképpen a coach is ez alapján tudja eldönteni, hogy rendelkezik-e a közös munkához szükséges kompetenciákkal, vagy más szakembert (pl. pszichológus, gyászterapeuta) is ajánlhat a kliens számára.
Azt javaslom, hogy hallgassanak a szívükre a szakember választás során.
7. Mit gondolsz, mi fogja jellemezni a coach szakma jövőjét 10 év múlva (mennyire hat rá szerinted például a digitalizáció és a mesterséges intelligencia)?
Startup mentorként, innovációs coachként számos ilyen kezdeményezéssel találkozom. Személyes jóllétünk szempontjából kulcsfontosságú szerepe van életünkben a személyes kapcsolatoknak. Arra buzdítok minden kedves olvasót, hogy ez legyen számára a prioritás.
Az érzelmeink, a belső megfoghatatlan, képlékeny világunk olyan szenzitív, egyedi komplex, folyamatosan formálódó rendszer, ami nehezen konvertálható adattá anélkül, hogy valami fontosat elveszítsünk, ez pedig az a csodás sokszínűség, amivel a világban mindannyian jelen vagyunk.
Az az egyedi szemléletmód, ahogy önmagunkat, a környezetünket (a világot) érzékeljük. Azokat az etikus technológiai vívmányokat részesítem előnyben, amik a személyes kapcsolatok erősítése mellett, a személyes adatok védelmét biztosítva segítik elő az önreflexiót.
Kit javasolsz a következő interjúalanynak, és mit kérdeznél tőle?
Madai Kriszta MCC: Azt kérdezném Krisztától először is, hogy hogy van? Kriszta executive coach, tanár, mentor, szupervizor, így átfogó szemlélettel és sokrétű tapasztalattal rendelkezik. Mit osztana meg szívesen, amit itt és most fontosnak tart az önreflektív munkával kapcsolatban?


